سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

ديابت و عوامل خطرساز آن

5 جمعه 20 فروردين 1395
ديابت يك از عوامل مهم ايجاد بيماري هاي قلبي، سكته هاي مغزي، از كار افتادن كليه ها، كوري و زخم است

درصد خطر ابتلا به اين بيماري در مردان و زنان يكسان است، اما نژادهاي خاصي هستند كه زمينه مستعدتري براي ابتلا دارند مانند آسيايي ها..

عوامل خطرساز ديگر عبارتند از: چاقي، تجربه ي پيشين ديابت در دوره ي بارداري و داشتن خويشاوندان نزديك مبتلا به ديابت.

ديابت يك از عوامل مهم ايجاد بيماري هاي قلبي، سكته هاي مغزي، از كار افتادن كليه ها، كوري و زخم است. همه ي اين عوارض به علت آسيب هاي عروقي است كه در اثر تجمع گلوكز ايجاد شده و باعث آسيب ديدن شبكه ي خوني فرد مي شود.

  • انواع رايج ديابت دو نوع است:

نوع اول: به آن ريابت وابسته به انسولين يا ديابت كودكان نيز مي گويند. در اين حالت دستگاه ايمني بدن به سلول سازنده ي انسولين در پانكراس حمله كرده و عملكرد آن ها را متوقف مي كند. براي حفظ ميزان قندخون در حد طبيعي، فرد بيمار مي بايست سراسر عمر خود را انسولين تزريق كند.

نوع دوم: گاهي به آن ديابت بزرگسالان نيز مي گويند. اين نوع ديابت يا ممكن است در اثر كمبود انسولين به وجود بيايد يا اينكه بدن نسبت به انسولين عكس العمل ناصحيحي نشان مي دهد كه به اين حالت مقاومت در برابر انسولين مي گويند.

در حالت مقاومت در برابر انسولين حساسيت سلول ها نسبت به تاثيرات انسولين كاهش مي يابد و در نتيجه اين ماده، ديگر نمي تواند عملكرد صحيح خود را ادامه دهد. نتيجه همان مشكلي است كه در ديابت نوع اول هم به وجود مي آيد يعني تجمع گلوكز در جريان خون، ديابت نوع دوم را در مراحل اوليه، مي توان با دستورالعمل هاي شديد غذايي كنترل كرد، اما اگر از حدي بگذرد احتمالا فرد نيازمند به تزريق انسولين خواهد شد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي درمان با غذا/ دكتر سوزانا اليوير/ مترجم: رقيه عليزاده/ ناشر:پيك فرهنگ/ص:209