سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

ديابت و عوارض آن

5 پنج شنبه 30 ارديبهشت 1395
عوارض بيماري ديابت بر اثر بالا بودن دراز مدت سطح قندخون به وجود مي آيد. در بعضي از افراد اين عوارض در اوايل شروع اين بيماري و در سايرين بعدها بروز مي كند.

عوارض بيماري ديابت بر اثر بالا بودن دراز مدت سطح قندخون به وجود مي آيد. در بعضي از افراد اين عوارض در اوايل شروع اين بيماري و در سايرين بعدها بروز مي كند. شخص مبتلا به ديابت ممكن است دچار يك عارضه يا عوارض متعددي گردد. با كنترل دقيق سطح قندخون خود در اوايل شروع اين بيماري و پيروي از عادت هاي سالم مي توانيد خطر ابتلا به عوارض ناشي از ديابت را كاهش دهيد:

بيماري قلبي و مسائل مربوط به جريان گردش خون در پا و ساق پا

فشارخون بالا

سكته

صدمه وارده به عصب، كه ممكن است باعث كاهش يا انسداد كامل حركت تكانه عصبي يا پيام هاي اندام ها، دست و پا و ساير قسمت هاي بدن گردد.

تضعيف توانايي در مبارزه با عفونت و التيام جراحات

زخم پا و ساير مسائل مربوط به پا

بيماري مفصلي و بافت پيوندي

بيماري كليوي

بيماري چشمي و ساير مسائل چشمي

بيماري لثه

 

روش درمان خانگي:

اگر براي ثابت نگه داشتن قند خونتان در سطح طبيعي انسولين يا داروهاي ديگري تجويز شده است، آنها را طبق دستور به كار بريد. اگر برنامه غذايي خود را بهبود بخشيد و به طور منظم ورزش كنيد، به داروي كمتري نياز خواهيد داشت.

براي آنكه قندخونتان در سطح طبيعي باقي بماند و وزن مناسبي داشته باشيد از يك برنامه غذايي سالم پيروي كنيد. توجه خود را معطوف مواد غذايي كم چرب نموده و از ساير رژيم هاي غذايي توصيه در فصل تغذيه پيروي كنيد. درصورت نياز با يك متخصص تغذيه مشورت نماييد.

براي تنظيم سطح قندخون، كاهش خطر ابتلا به بيماري قلبي و كنترل وزنتان به طور مرتب تمرين هاي ايروبيك را انجام دهيد. با پزشكتان همكاري نزديك داشته باشيد تا چگونگي تاثير فعاليت هايتان بر سطح قندخون و نيازهاي دارويي را تعيين مي كند.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

راهنماي پيشگيري و درمان بيماري هاي قلبي عروقي/ دكتر اكبر نيك پژوه/ ناشر موسسه پيشگيري و ارتقاء سلامت/ص:76