سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

ديابت را به روش سنتي درمان كنيد

5 يکشنبه 30 خرداد 1395
ديابت بيماري‌اي است كه شايد شما، پدر، مادر يا يكي از بستگان و دوستان نزديك‌تان از آن رنج مي‌بريد.

ديابت بيماري‌اي است كه شايد شما، پدر، مادر يا يكي از بستگان و دوستان نزديك‌تان از آن رنج مي‌بريد. يعني اگر به اطراف خود نگاه كنيد افرادي را مي‌شناسيد كه دچار ديابت يا مرض قند شده‌اند و اين نشان از شيوع بالاي بيماري در جامعه دارد.

مشكلي كه ديابت براي فرد ايجاد مي كند عوارضي از قبيل سخت و شكننده شدن عروق خوني، سكته قلبي و مغزي، عوارض چشمي و شبكيه، مشكلات كليوي، زخم و عفونت در پا، ضعيف شدن سيستم ايمني و مشكلات سيستم اعصاب محيطي است.

مهم ترين نكته در درمان ديابت جلوگيري از اين عوارض است تا فرد بتواند زندگي طبيعي خود را ادامه دهد.

بيمار ديابتي بايد داروهاي خود را به طور مرتب مصرف كند، از قطع يا جايگزين كردن داروي خود با داروها يا فرآورده هاي ديگر به صورت خودسرانه پرهيز كند و شيوه زندگي و عادات غذا خوردن خود را با نظر و مشورت پزشك متخصص تغيير دهد.

البته گياهاني نيز وجود دارند كه خاصيت كاهندگي قند خون را دارند و مي توانند از سوي بيمار، البته با نظر پزشك متخصص استفاده شوند كه اين امر شايد بتواند به كاهش قند خون و عوارض ناشي از ديابت كمك كند.

يكي از اين مواد طبيعي، تخم شنبليله است كه حاوي مواد موثره اي است كه باعث كاهش قند و حتي چربي خون مي شود.

خيار تلخ نيز ميوه اي شبيه كدو و حاوي ماده اي است كه به كاهش قندخون كمك مي كند.

هندوانه ابوجهل كه در بعضي مناطق به آن خربزه روباه نيز گفته مي شود در طب سنتي بسياري از كشورها ازجمله ايران از درمان هاي كاهش قند خون محسوب مي شود.

خارمريم نيز با مكانيسم افزايش حساسيت گيرنده هاي سلولي نسبت به انسولين باعث كاهش قند خون شده و تا حدي در كاهش چربي خون نيز موثر است. مصرف روزانه دو تا سه فنجان دم كرده چاي سبز نيز تاثير مفيدي در كاهش قند خون دارد.

برگ زيتون، حنظل، سياه دانه، عدس كوهي، گل انار، آلوئه ورا، دارچين و گلپوره نيز از ديگر گياهان كاهنده قند خون هستند.

از سير نيز غافل نشويد؛ سير داراي مواد موثري است كه باعث كاهش قند خون و افزايش ميزان انسولين خون مي شود البته مصرف اين گياهان حتما بايد با تجويز و تحت نظر پزشك انجام شود.

مصرف خودسرانه اين گياهان يا فرآورده هاي دارويي ديگر و قطع داروهاي ديابت بسيار خطرناك است و عوارض جدي به دنبال خواهد داشت.

 

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي درمان با غذا/ دكتر سوزانا اليوير/ مترجم: رقيه عليزاده/ ناشر:پيك فرهنگ/ص 118