سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

دوران حاملگي و مصرف استاتين ها

5 دوشنبه 13 ارديبهشت 1395
در بعضي از كشور ها اين داروها را بدون نسخه هم مي توان تهيه كرد. اما بايد توجه داشت كه اثرات مرگبار آن ها روي جنين مصيبت بار است

با توجه به تبليغات اغواگرانه درباره ي اثرات معجزه آساي استاتين ها بعيد نيست كه بعضي از زنان در دوران حاملگي و يا بدون اطلاع از بارداري خود اين داروها را مصرف مي كنند. چرا كه در بعضي از كشور ها اين داروها را بدون نسخه هم مي توان تهيه كرد. اما بايد توجه داشت كه اثرات مرگبار آن ها روي جنين مصيبت بار است.

اين گونه جنين ها معمولا سقط مي شوند، و اگر هم سقط نشوند ناقص الخلقه از لحاظ سلسله اعصاب، قلب، عروق، كليه، دستگاه تناسلي و پاها به دنيا مي آيند. ديده شده است كه دو بطن مغز كه در حال عادي تئسط پرده اي از هم جدا مي شوند، توسط سوراخ بزرگي به هم متصل مي شوند. علاوه بر اين آب زيادي داخل مفز جمع و حجم سر بزرگ مي شود. مهره هاي گردن و تنه و كمر به خوبي رشد نكرده و نامرتب و جا به جا مي گردند. نخاع داخل مهره ها دوبله و دوتا مي شود. دو دهليز و همچنين دو بطن قلب كه در حالت عادي با پرده اي از هم جدا هستند، با سوراخي با يكديگر ارتباط پيدا مي كنند.

شريان بزرگ قلب رشد كافي نكرده و كوچك مي ماند و حتي گاهي به جاي اين كه در سمت چپ قرار گيرد در طرف راست بدن ديده مي شود.

همچنين نواقصي هم در كليه ها، مري و حنجره مشاهده مي گردد و سرانجام استخوان هاي مچ پا رشد نكرده و كوچك باقي مي مانند با اين همه نواقص مادرزادي عمر آنان از چند ماهي تجاوز نمي كند.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب كلسترول و چربي دوست يا دشمن؟/ دكتر سيد محمد هاشم ساداتي/ ناشر: معين/ ص:122