سالم باشیم

دلمه فلفل و گوجه فرنگي

5 پنج شنبه 5 آذر 1394
دلمه‌ها انواع زيادي دارند. از دلمه‌هاي برگ (مو و كلم و كاهو) گرفته تا دلمه سبزيجاتي مثل كدو، بادمجان، فلفل، گوجه فرنگي، پياز و... اين غذا كم چرب و سرشار از ويتامين است و مي‌توانيد آن را در فر، بخار پز يا روي اجاق گاز بپزيد.

مواد لازم براي 4 نفر

گوجه فرنگي رسيده و درشت/ 2 عدد

فلفل دلمه اي سبز و زرد/ از هركدام 1 عدد

روغن زيتون/ 4 قاشق غذاخوري

پياز خرد شده/ 2 عدد

سير خرد شده/ 2 حبه

گردوي خرد شده/ 50 گرم

برنج آبكش شده/ 75 گرم

شويد و نعناي تازه خرد شده/ 15 گرم

جعفري تازه خرد شده/ 15 گرم

كشمش بي دانه/ 2 قاشق غذاخوري

بادام زميني خرد شده/ 3 قاشق غذاخوري

روش تهيه:

گوجه فرنگي ها را از وسط دو نيم كنيد و با استفاده از يك قاشق كوچك، مغز و دانه هاي آن را خارج نماييد. گوجه فرنگي هاي توخالي را وارونه روي سطحي قرار دهيد.

فلفل دلمه اي ها را نيز از وسط دو نيم كنيد و سطح آن ها را با كمي روغن چرب نماييد و در فري كه از قبل با حرارت 190 درجه سانتي گراد گرم شده، به مدت 15 دقيقه قرار دهيد. سپس آن ها را خارج كنيد و همراه با گوجه فرنگي ها در ظرف مخصوص فر بچينيد و كمي نمك و فلفل روي آن ها بپاشيد. پياز را به مدت 5 دقيقه در روغن زيتون تفت دهيد. سپس سير و گردو را اضافه كنيد و كمي تفت دهيد.

مواد را با برنج، مغز گوجه فرنگي، شويد، نعنا، جعفري، كشمش و كمي نمك و فلفل مخلوط كنيد. داخل فلفل و گوجه فرنگي ها را با مواد آماده پر كنيد. حدود 150 ميلي ليتر آب جوش بين فلفل و گوجه فرنگي ها بريزيد و بدون اينكه روي ظرف را بپوشانيد، دلمه ها را به مدت 20 دقيقه در فر قرار دهيد. سپس دلمه ها را از فر خارج كنيد و روي آن ها، بادام زميني بپاشيد. همچنين مي توانيد كمي هم روغن زيتون روي سطح خارجي دلمه ها بماليد. دلمه ها را به مدت 20 دقيقه دوباره در فر قرار دهيد تا روي دلمه ها كاملاً طلايي شود. سپس دلمه ها را سرو نماييد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب تغذيه و گياه خواري/ تحريريه مجله دنياي تغذيه، زير نظر دكتر احمدرضا درستي/ ناشر: دنياي تغذيه/ ص 44