سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

دلايل و درمان شوره سر

5 يکشنبه 26 مهر 1394
شوره سر يكي از مشكلات شايع پوست سر مي باشد و علامت آن پوسته پوسته شدن و خارش پوست سر است. هرچند شوره سر مسري نبوده و معمولا مشكلي جدي نيست، اما ميتواند باعث ناراحتي فرد شده و درمان آن نيز كمي سخت است.

شوره سريكي از مشكلات شايع پوست سر مي باشد و علامت آن پوسته پوسته شدن و خارش پوست سر است. هرچند شوره سر مسري نبوده و معمولا مشكلي جدي نيست، اما ميتواند باعث ناراحتي فرد شده و درمان آن نيز كمي سخت است. خبر خوب اينكه شوره سر قابل كنترل بوده و در موارد معتدل و معمول درمان و كنترل آن فقط با شامپوي ضدشوره و شستن روزانه و ملايم سر و همچنين استفاده از برس مي باشد. براي درمان انواع شديدتر شوره سر نياز به استفاده از شامپو هاي درماني مي باشد.

دلايل شوره زدن سر

شوره سر مي تواند دلايل متفاوتي داشته باشد، اين دلايل شامل:

خشكي پوست: افراديكه پوست خشكي دارند بيشتر از بقيه دچار اين مشكل مي شوند. سرماي هواي زمستان، بهمراه اتاق هاي گرم يكي از دلايل معمول  خارش و پوسته پوسته شدن پوست و در نتيجه شوره زدن آن مي باشد. 

برس نكشيدن و شانه نكشيدن به اندازه كافي: افراديكه مرتبا موهاي خود را شانه نكرده و يا برس نمي كشند، در خطر بيشتري براي ابتلا به شوره سر هستند. چراكه شانه و برس به ريختن پوست هاي مرده و جلوگيري از شوره زدن آنها كمك مي كند.

پوست چرب و  تحريك شده (درماتيت سبوره): اين مشكل يكي از شايع ترين دلايل شوره بوده و نشانه آن سرخي، چربي و پوشيده شدن پوست با شوره ها و پوسته هاي زرد و سفيد مي شود. درماتيت سبوره ممكن است بر پوست سر و ساير نقاط چرب صورت همچون كناره بيني و پشت گوش تاثير گذارد. 

استفاده ناكافي از شامپو: اگر شما مرتب سرتان را با شامپو نشوريد، چربي و سلول هاي پوست جمع شده برروي پوست سر باعث شوره زدن سر مي شود.

ساير مشكلات پوستي: افراد دچار مشكلات پوستي همچون اگزما و ياپسوريازيسدر خطر بيشتري براي ابتلا به بيماري شوره پوست هستند. همچنين بعضي از مشكلات قارچي هم باعث ابتلا به اين مشكل مي شوند.

واكنش به محصولات مراقبت از پوست و مو: بعضي از افراد به بعضي از انواع شامپو و يا ساير محصولات مراقبت از پوست و مو حساسيت داشته و پوستشان به آن واكنش نشان مي دهد. در ضمن شستن زياد سر نيز مي تواند باعث ابتلاي فرد به شوره سر مي شود.

افراد در خطر شوره سر

تقريبا هر فردي ممكن است به شوره سر مبتلا شوند، اما افراديكه عوامل زير در آنها وجود دارد در خطر بيشتري هستند. اين عوامل شامل:

سن: شوره سر معمولا در سنين نوجواني شروع شده و تا ميانسالي ادامه دارد. با اينحال ممكن است افراد مسن نيز به اين مشكل دچار شوند.

مردان: شوره سر در مردان شايع تر است، بعضي از تحقيقات هورمون هاي مردانه را عامل اين مشكل مي دانند. همچنين مردان غده هاي چربي بزرگتري در پوست سر خود داشته كه مي تواند به افزايش شوره سر كمك نمايد.

پوست سر چرب: افردي كه پوست سرشان شديدا چرب بوده در خطر بيشتري براي ابتلا به شوره سر هستند.

رژيم غذايي ناقص: اگر رژيم غذايي شما فاقد موادمعدني خاص همچون روي، ويتامين هاي گروه ب يا بعضي از انواع چربي باشد و يا اين مواد در رژيم غذايي تان كم باشد، خطر ابتلاي شما به اين مشكل بيشتر است. 

غذاهايي كه براي سلامت موها مفيداند

رژيم غذايي سالم چيست؟ مفاهيم يك رژيم غذايي سالم و مناسب كدام اند؟

بيماري هاي خاص، بدلايل ناشناخته افراديكه به بعضي از بيماري هاي خاص همچون مشكلات عصبي، استرس، بيماري پاركينسون مبتلا بوده بيشتر از ديگران در خطر بيماري درماتيت سبوره (نوعي شوره سر) هستيد. همچنين آلودگي بهويروس اچ آي ويو يا سابقه سكته مغزي و يا قلبي و يا افراديكه سيستم ايمني ضعيفي دارند، در خطر بيشتري براي ابتلا به اين بيماري هستند.

درمان شوره سر چگونه است؟

شوره سر عموما قابل كنترل است اما درمان آن نياز به صبر و مداومت دارد. عموما شستن روزانه سر با شامپو هاي معمولي مي تواند به درمان انواع ملايم شوره كمك نمايد. اگر اين شامپوها در درمان شوره سر موثر نبود، مي توانيد با استفاده از شامپوهاي مخصوص شوره سر كه در داروخانه ها موجود است، اقدام به درمان شوره نماييد. توجه كنيد كه شامپوهاي ضد شوره همه شبيه هم نبوده و ممكن است بعضي از آنها براي شما مناسب نباشد، اگر موقع استفاده از اين شامپوها احساس خارش، سوزش و يا سرخي پوست سر شديد از آن ديگر استفاده نكنيد و شامپوي ديگري انتخاب نماييد.

شامپوهاي ضدشوره بر طبق مواد دارويي كه در آنها موجود است، دسته بندي مي شوند. اين مواد و شامپوها شامل:

شامپو هاي حاوي پريتيون روي (Zinc pyrithione shampoos)، اين ماده باعث كاهش سرعت توليد قارچ مي شود.

سلنيوم سولفايد (Selenium sulphide)، اين ماده باعث كاهش توليد چربي در پوست سر مي گردد.

قطران زغال سنگ يا كلتار (Coal tar)، اين ماده بصورت طبيعي خاصيت ضدقارچي دارد. اگر مويتان را رنگ و يا درمان كرده ايد، بدانيد مصرف طولاني مدت اين شامپوهاي حاوي اين ماده باعث زنگ زدن مو مي شود.

كتوكونازول (Ketoconazole)، يكي از موثرترين مواد ضدقارچي مي باشد. اگثر افراديكه از اين ماده استفاده كرده اند، از نتيجه آن راضي بوده اند. محققان معتقداند اين شامپو هم در افراد جوان و هم مسن قابل استفاده است.

اسيد ساليسيليك (Salicylic acids)، اين ماده هم با نابودكردن سلول هاي پوستي مرده از ابتلا به شوره جلوگيري مي كند. در بعضي از افراد اين ماده باعث بدتر شدن مشكل مي شود.

روغن درخت چاي (Tea-tree oil)، اين روغن از درخت استرالياي چاي (Melaleuca alternifolia) گرفته مي شود. خيلي از شامپوهاي امروزي حاوي اين ماده مي باشند. اين ماده قرن هاست كه بعنوان ضدقارچ، آنتي بيوتيك و ضدعفوني استفاده مي شود. البته بعضي از افراد به اين ماده حساسيت دارند.

چاي سبز، بعضي از تحقيقات نشان داده اند كه چاي سبز نيز در درمان شوره سر ممكن است مفيد باشد.

سعي كنيد كه شامپوي ضدشوره اي استفاده كنيد كه حاوي حداقل يكي از موارد بالا باشد و در صورت جواب ندادن اين شامپو به سرتان و يا علايمي كه در قبل گفتيم، مصرف آن را قطع و از شامپوي ديگري استفاده نماييد.

پيشگيري از شوره سر

براي پيشگيري از اين مشكل موارد زير را امتحان نماييد، اين موارد شامل:

استرس خود را مديريت كنيد، استرس مي تواند باعث شوره زدن سر و يا افزايش شدت آن شود.

مصرف اسپري هاي مو و ژل را كاهش دهيد، اين ها مي توانند باعث چرب شدن پوست سر و مو شوند.

رژيم غذايي سالمي داشته باشيد، از روي، ويتامين هاي گروه ب و چربي هاي ضروري استفاده نماييد.

 

منبع: راستينه