سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

دلايل خارش سر و راه هاي درمان آن

5 شنبه 9 آبان 1394
بسياري از عوامل هستند كه باعث خارش پوست سر مي شوند مخصوصا در پاييز و زمستان كه هوا خشك است و پوست سر رطوبت ندارد.

دلايل خارش پوست سر

 • حدود 3 تا 5 درصد از افراد جامعه مبتلا به اگزماي سبوره هستند بنابراين بيماري شايعي بوده كه با درمان قابل كنترل است و افراد مبتلا با استحمام مكرر و استفاده از شامپوهايي كه حاوي املاحي مثل زينك، سلنيوم، سولفور مي توانند درمان شوند.
 • خارش سر اغلب يك علامت از اگزماي چربي سر يا سبوره است كه معمولا در سنين 18 تا 40 سالگي در ميان افرادي كه داراي كف سر چربي هستند شايع است به طوري كه به دنبال دير استحمام كردن و يا استفاده از شامپوهاي نامناسب دچار خارش سر، شوره، چرب شدن بيش از حد موها، درد ريشه موها و حتي گاهي جوش هايي در روي سر مي شوند.
 • برخي بيماري هاي داخلي نيز سبب خارش هاي پوستي مي شود. از آن جمله مي توان به كم خوني، فقر آهن، كم كاري يا پركاري غدد تيروئيد، انگل هاي روده اي، اختلالات كبدي و كليوي اشاره كرد كه سبب افزايش مواد زائد دفعي در خون و رسوب آن ها در پوست و در نتيجه خارش پوست مي شود. علاوه بر موارد يادشده بيماران ديابتي در ناحيه سر خارش احساس مي كنند و در افراد مبتلا به بيماري هاي رواني مثل افسردگي، اضطراب و اسكيزوفرني خارش هاي عمومي در پوست ديده مي شود.
 • خارش سر در كودكان مي تواند ناشي از ابتلا به شپش سر باشد كه اتفاقا در مهد كودك ها بيماري شايعي است و اين كودكان بخصوص دختران در مهد كودك و يا اوايل دبستان به علت عدم رعايت بهداشت يا سابقه مسافرت و اقامت در مسافرخانه ها دچار خارش سر بخصوص در ناحيه پشت گردن مي شوند و گاهي به علت شدت خارش، زرد زخم در كف سر ايجاد مي شود.
  شپش و بيشتر از آن تخم شپش به صورت دانه هاي سفيد رنگ بر روي موي كودك ايجاد مي شود كه اين تخم ها برخلاف شوره سر جا به جا نمي شوند و محكم به موها چسبيده اند و بايستي براي درمان آن اقدام كرد.
 • رنگ كردن مو ، ژل زدن به مو و فر كردن موها  كه حاوي مواد شيميايي هستند مي تواند خارش سر ايجاد كند. پيش از مصرف، ابتدا آن ها را آزمايش كنيد.
 • شستن كم موها مي تواند باعث افزايش چربي و سلول مرده كف سر و درنتيجه به وجود آمدن برفك هاي شوره اي شود. از طرف ديگر شستن زياد مي تواند خارش سر را به وجود بياورد چون تمام چربي هاي محافظت كننده پوست كف سر شسته مي شود.
 • استرس نيز مي تواند روي شوره تاثير بگذارد. درواقع استرس باعث به وجود آمدن حالت هايي چون التهابات به صورت سبوره مي شود و در نتيجه آن برفك هايي سفيد يا قهوه اي زرد روي پوست كف سر ايجاد مي شود و در نهايت خارش سر اتفاق مي افتد.
 • برخي بيماري هاي داخلي نيز سبب خارش هاي پوست سر مي شود.‎

 درمان خارش سر

1. شامپو يا نرم كننده‌تان را عوض كنيد
مي‌توانيد شامپو يا نرم كننده‌تان را عوض كنيد تا ببينيد خارش سرتان ناشي از آن است يا نه. اگر نمي‌خواهيد شامپويتان را تغيير دهيد، مي‌توانيد موارد خانگي را جايگزينش كنيد. سفيده‌ي تخم مرغ را با روغن زيتون و پوره‌ي كلم بروكلي مخلوط نماييد و آن را به پوست سرتان بماليد. چند دقيقه اي صبر كنيد، سپس سرتان را بشوييد. اين مخلوط، پوست سرتان را هيدراته كرده، آلودگي‌ها را از بين برده و به موهايتان ظاهري درخشان مي‌بخشد. 

2. موهايتان را به طور صحيح برس بكشيد
با استفاده از يك برس نرم، هر روز موهايتان را به طور صحيح برس بكشيد. برس كشيدن موها باعث افزايش گردش خون در پوست سرتان خواهد شد و همين اتفاق، مقداري خارش پوست سرتان را كاهش مي‌دهد. زماني كه موهايتان خيس است، برس نكشيد، چرا كه باعث خواهد شد موهايتان براحتي كنده شود و پوست سرتان هم خارش بگيرد. 

3. به پوست سرتان روغن گرم بماليد
مي‌توانيد از روغن زيتون، روغن بادام يا روغن نارگيل بدين منظور استفاده نماييد. روغن را كمي گرم كنيد و با دسته دسته كردن موهايتان، به آرامي آنرا به پوست سرتان بماليد. كمي پوست سرتان را ماساژ دهيد و اجازه دهيد چند ساعتي روي سرتان بماند. اگر خارش پوست سرتان بخاطر خشكي پوستش باشد، اين درمان، قطعا موثر خواهد بود. 

4. از آفتاب سوختگي جلوگيري كنيد
پوست سر شما هم مي‌تواند آفتاب سوخته شود، مخصوصا اگر موهاي پر پشتي نداشته باشيد تا از پوست سرتان محافظت كند. وقتي كه قرار است زمان زيادي را زير آفتاب سپري كنيد، كلاهي سرتان بگذاريد يا اينكه روسري سرتان كنيد تا از آفتاب سوخته شدن پوست سرتان جلوگيري كنيد.
تابش آفتاب زيادي هم ممكن است يكي از علل خارش پوست سر باشد، و تنها راه براي پيشگيري از آن، اين است كه سرتان را بپوشانيد. 

5. خودتان را از استرس رها كنيد
برخي اوقات، استرس زياد ممكن است باعث خارش پوست سر شود، و خاراندن سر هم راهي براي اينكه استرستان فرو بنشيند. اما حتي اگر به آرامي هم سرتان را بخارانيد، باز هم اين كار برايتان خوب نيست.

چند ماسك موي طبيعي براي درمان خارش موي سر:

 • يك مخلوط مساوي سركه و آب تهيه كنيد و آن را به موها و پوست سر بماليد و سپس با شامپوي ملايم بشوييد.
 • برخي از چاي ها به خصوص چاي بابونه  خارش سر را تسكين مي بخشد.
 • يك واحد گياه هامامليس را با ۲ واحد آب معدني مخلوط و مو و پوست سر را خوب خيس كنيد و ماساژ دهيد و پس از چند دقيقه بشوييد.
 • جوش شيرين را در آن حل كنيد و به طور مستقيم روي پوست سر بماليد و پس از چند دقيقه با آب بشوييد.
 • ژل گياه آلوورا را به كف سر بماليد و پس از ۱۵ دقيقه با شامپو بشوييد.


اگر خارش سرتان ادامه داشت و تمام اين درمان‌هاي خانگي بي نتيجه ماند، زمانش رسيده كه به ملاقات يك پزشك متخصص پوست و مو برويد.

 

منبع: بيتوته