سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

درمان گياهي با خارگوزن

5 شنبه 23 مرداد 1395
پوست خارگوزن داراي مصارف بوده و شامل آنترانوئيدها و مواد تلخ مختلفي است

اين گياه به صورت يك گياه درختچه اي در باتلاق هاي سرتاسر آلمان و اروپا رشد مي كند. برگ هاي اين گياه به شكل بيضي و داراي اندازه متوسط هستند و اين گياه فاقد هرگونه خار مي باشد.

پوست خارگوزن داراي مصارف بوده و شامل آنترانوئيدها و مواد تلخ مختلفي است. پوست تازه خارگوزن داراي حالت ايجاد تهوع مي باشد و به همين دليل بايد پوست را حداقل يكسال قبل از مصرف نگهداري نمود و سپس به صورت دارويي از انها استفاده كرد. اين نگهداري براي يك سال سبب تخمير و در نتيجه تجريه فرانگولين مي شود كه با تجزيه ي ماده اخير، گليكوزيد فرانگولا (كه داراي حالت ايجاد تهوع مي باشد) به ماده ديگري تبديل شده و اين خاصيت از بين مي رود. اين گياه داراي خاصيت ملايم تا متوسط مسهل است. اين گياه برخلاف سنا و صبرزرد خاصيت تحريك كنندگي بر روي روده ندارد. اثر ريوند قابل مقايسه با اثر اين گياه و گاهي ضعيف تر از اين گياه مي باشد. به دليل اينكه خاصيت ملين بودن پوست خارگوزن بسيار ملايم است حتي مي توان از آن در درمان يبوست ناشي از تشنج يا يبوست اسپاسمي نيز استفاده نمود.

يبوست سخت (مقاوم) به تنهايي با مصرف پوست خارگوزن رفع نمي شود بلكه براي درمان آن بايد از تركيبي شامل برگ هاي سنا و داروهاي مختلف ضد نفخ ديگر استفاده كرد تا نتايج مطلوبي حاصل شود كه يكي از آنها عبارتند از:

دستورالعمل:

ميوه زيره سياه به ميزان 20 قسمت+ برگ نعناع فلفلي به ميزان 30 قسمت+ برگ سنا به ميزان 10قسمت+ پوست خارگوزن به ميزان 30 قسمت

دستور تهيه و مصرف: مواد فوق با نسبتهاي گفته شده مخلوط شده و چاي از آنها تهيه مي گردد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گياه درماني/ رودولف فريتز ويس/ مترجم: مهدي صفايي خرم/ ناشر: سخن گستر/ ص: 123