سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

درمان مشكلات عصبي و روحي با مواد غذايي

5 يکشنبه 15 فروردين 1395
جو دوسر چه به صورت آرد شده يابه شكل حليم و آش، به افراد دچار ضعف اعصاب و كمي حافظه كمك مي كند. همچنين اثر آن در درمان افسردگي به اثبات رسيده است

غذاهاي مفيد براي وضعيت عصبي و روحي

مواد غذايي داراي امگا3: اسيدهاي چرب امگا3 گروهي از اسيدهاي چرب با زنجيره بلند هستند كه در ساختمان خود داراي تعداد زيادي پيوندهاي غيراشباع هستند. اين چربي ها از معدود چربي هايي هستند كه بدن قادر به توليد آن ها نيست و تمام نياز خود را بايد از خارج و از طريق رژيم غذايي تامين كند. طي بيماري ها و در شرايط استرس و هم چنين در افراد مسن، بدن قدرت استفاده از اين چربي ها را از دست مي دهد و بنابراين بايد ميران آن ها را در رژيم غذايي فزايش داد. اگر ميزان دريافت غذايي چربي هاي امگا3 كافي نباشد، ممكن است عوارض ناخوشايندي بر روي سلامت مغز ايجاد شود.

سوپ جو: خوردن سوپ جو آرام بخش اعصاب بوده و از ضعف حافظه به ميزان چشم گيري جلوگيري مي كند. البته بهتر است در اين سوپ مقدار زيادي سبزيجات و قدري آبليموي تازه بريزيد.

غذاها و فرآورده هاي غذايي داراي جو دوسر: جو دوسر چه به صورت آرد شده يابه شكل حليم و آش، به افراد دچار ضعف اعصاب و كمي حافظه كمك مي كند. همچنين اثر آن در درمان افسردگي به اثبات رسيده است.

نان هاي سبوس دار: نقش بسيار مهمي در كاهش اضطراب دارد. نقش ويتامين ب1 در كاهش اضطراب به اثبات رسيده است. هم چنين اين ويتامين در ارتقاي هوش و تمركز نقش چشم گيري دارد.

خرما: اين نعمت باارزش الهي سرشار از ويتامين ها و مواد معدني مفيد و مورد نياز براي مغز و اعصاب بوده و مصرف روزانه آن به كليه افراد، به ويژه كساني كه در معرض فشارهاي فكري و روحي هستند توصيه مي شود.

روغن آفتاب گردان و جوانه گندم: به دليل دارا بودن ويتامين اي از صدمات اكسيداتيو ايجاد شده توسط راديكال هاي آزاد در ساختمان سلول جلوگيري مي كنند و كاهش هوش و حافظه را بهبود مي بخشند.

نوشيدن آب فراوان: مصرف آب سالم و گوارا موجب مي شود استرس و فشارهاي عصبي كاهش يابد، مصرف حداقل هشت ليوان آب در روز توصيه مي گردد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان 4/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 32