سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

درمان فقدان قاعدگي

5 سه شنبه 18 اسفند 1394
نوع درمان بستگي به علت ايجاد آمنوره دارد. آمنوره مي تواند باعث ايجاد اضطراب شود اما با همكاري با پزشك مي توانيد علت را مشخص كنيد و راهي براي منظم كردن قاعدگي تان پيدا نماييد

رژيم غذايي كنسرو شده و داراي مواد نگهدارنده را به حداقل برسانيد و در مقابل تا جايي كه مي توانيد غذاهاي تازه و طبيعي را در برنامه غذايي خود بگنجانيد.

مصرف انواع كلم، شلغم و ترب را كاهش دهيد. زيرا باعث اختلال در جذب يد و فعاليت تيروئيد مي شوند.

مصرف چاي، قهوه، شكلات و كاكائو را به حداقل برسانيد.

مصرف مواد غذايي حاوي فيتواستروژن ها(استروژن گياهي) را افزايش دهيد. فيتواستروژن ها در سويا، سبزيجات داراي برگ سبز (به ويژه شويد، كرفس و جعفري) بسياري از خشكبارها، غلات و حبوبات (خصوصا گردو، فندق و گندم) به مقادير بالا يافته مي شوند.

مصرف سبزيجات، حبوبات و غذاهاي دريايي را افزايش دهيد.

از روغن هسته انگور استفاده كنيد. اين روغن داراي مقدار قابل توجهي ويتامين اي بوده و جهت تقويت سيستم تناسلي بسيار مؤثر است.

مصرف مواد حاوي كلسيم، منيزيم، ويتامين د، ويتامين اي، ويتامين ث، ويتامين ب6 و ويتامين آ را افزايش دهيد.

 

درمان فقدان قاعدگي(آمنوره)

نوع درمان بستگي به علت ايجاد آمنوره دارد. آمنوره مي تواند باعث ايجاد اضطراب شود اما با همكاري با پزشك مي توانيد علت را مشخص كنيد و راهي براي منظم كردن قاعدگي تان پيدا نماييد.

بهترين راه براي جلوگيري از قطع چرخه قاعدگي اجراي يك شيوه زندگي سالم است.

براي به دست آوردن يك وزن مناسب تغييراتي در رژيم غذايي و ورزش خود ايجاد كنيد.

بكوشيد كه تعادل سالمي بين كار، سرگرمي و استراحت خود برقرار كنيد.

موارد استرس و تضاد را در زندگي خود شناسايي كنيد. اگر نمي توانيد خودتان را كم كنيد، از خانواده، دوستان يا پزشك كمك بخواهيد.

از تغييرات چرخه قاعدگي خود آگاه باشيد و اگر دچار نگراني مي شويد با پزشك خود مشورت ككنيد. زمان قاعدگي هاي خود را ثبت كنيد. تاريخي كه اتفاق افتاده مدتي كه طول كشيده و هر مشكلي كه تجربه كرده ايد را يادداشت نماييد.

با مادر، خواهر و ساير بستگان زن خود صحبت كنيد و در خصوص اين كه آيا فرد ديگري در خانواده شما مشكل مشابه دارد تحقيق كنيد. جمع آوري اين اطلاعات مي تواند به پزشك شما كمك كند كه چه عواملي برايتان ايجاد آمنوره كرده است.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان 1/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 38