سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

درمان دارويي ديابت

5 يکشنبه 26 ارديبهشت 1395
افرادي كه با رژيم غذايي و ورزش قادر به كنترل مناسب ديابت خود نيستند، به دارو نياز خواهند داشت

افرادي كه با رژيم غذايي و ورزش قادر به كنترل مناسب ديابت خود نيستند، به دارو نياز خواهند داشت. دو نوع اصلي دارو براي كنترل ديابت در دسترس هستند: انسولين و داروهاي خوراكي.

انسولين براي پيشگيري از كتوز در بيماران ديابتي نوع 1 و جهت كنترل اختلالات متابوليك ناشي از هيپرگليسمي در نوع 1 و2 مورد نياز است. براي اثربخشي داروهاي خوراكي پايين آورنده ي قندخون لازم است گه سلول هاي بتاي بيمار قابليت ترشح انسولين داشته باشند. استفاده از داروهاي هيپوگليسميك خوراكي در بيماران مبتلا به ديابت نوع1 يا بيماران در معرض كتواسيدوز ممنوع است.

انسولين در بيماران مبتلا به ديابت نوع1، در آن دسته از افراد ديابتي نوع2 كه بيماري با رژيم غذايي و داروهاي گياهي قابل كنترل نيست و در زنان مبتلا به ديابت حاملگي كه با رژيم غذايي قادر به كنترل بيماري خود نيستند، به كار مي رود.

سنجش منظم و روزانه قندخون در ساعات 7صبح، 12 ظهر، 5بعد از ظهر و 9شب، خصوصا قبل از هر وعده غذا و در هنگام خواب توصيه مي شود. رژيم دارويي روزانه را مي توان با تركيبي از انسولين يا انسولين رگولار قبل از صبحانه آغاز نمود.

توصيه:

در صورتي كه انسولين به سولفونيل اوره افزوده شده است، قبل از خواب از يك فرآورده طويل الاثر استفاده نماييد.

در صورتي كه بيمار دوبار در روز به انسولين نياز دارد، سولفونيل اوره را قطع كنيد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب ورزش و درمان بيماري ها/ برايان س. لوتلتز و ايگناسيو ريپول/ مترجم: دكتر فرزين حلبچي و دكتر مهران عسگري/ ناشر: اميد دانش/ ص:24