سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

درمان التهاب حساسيتي پوست

5 چهار شنبه 25 فروردين 1395
التهاب حساسيتي پوست يك اختلال مزمن پوستي است كه اغلب در افراد مبتلا به آسم، تب يونجه و ساير حساسيت ها ايجاد مي شود

التهاب حساسيتي پوست يك اختلال مزمن پوستي است كه اغلب در افراد مبتلا به آسم، تب يونجه و ساير حساسيت ها ايجاد مي شود. اين اختلال موجب بروز جوش برجسته همراه با خارش و قرمزي مي شود كه از آن مايع شفافي بيرون مي زند. جوش به تاول هاي ريزي تبديل مي شود كه سرباز مي كند و دلمه مي بندد. اگر نتوان خارش تاولها را كنترل كرد عفوني مي شوند.

اين اختلال در كودكان اغلب در صورت، پوست سر، بازوها، ران ها و بالاتنه مي شود و در دوران طفوليت اغلب شديدتر است. اين اختلال در بسياري از كودكان تا 5 يا 6 سالگي بهبود پيدا مي كند. اكثر كودكان تا اوايل نوجواني كاملا بر آن چيره مي شوند.

در بزرگسالان معمولا اين اختلال روي گردن و خم آرنج و زانو ظاهر مي شود و در دست يا پاي بزرگسالي كه در معرض مواد محرك مانند مواد شيميايي قرار دارند بروز مي كند.

روش درمان خانگي

  • كمك به حفظ رطوبت پوست براي درمان موفقيت آميز اين اختلال اساسي است.
  • هر روز با آب ولرم حمام كنيد يا دوش بگيريد. از صابون ملايم يا تميز كننده غيرصابوني استفاده نماييد. در صورت امكان بدون استفاده از صابون حمام كنيد يا صابون را فقط به زير بغل و كشاله ران بماليد.
  • پس از حمام به آرامي پوست را خشك كنيد و بلافاصله از مرطوب كننده لستفاده نماييد. مرطوب كننده از خشكي پوست جلوگيري مي كند. به كرات از آن استفاده كنيد.
  • در اتاق خواب يا روي اجاق از دستگاه مرطوب ساز استفاده نماييد.
  • مصرف آنتي هيستامين خوراكي خارش را تسكين مي دهد و شما را به حد كافي آرام مي كند تا بتوانيد بخوابيد. از كرم يا اسپري آنتي هيستامين و ضدعفوني كننده استفاده نكنيد زيرا پوست را تحريك مي كند.
  • از هرگونه تماس با مواد محرك يا آلرژي زا كه مسئله آفرين است خودداري كنيد.
  • البسه و ملافه را با پودري ملايم بشوييد و حداقل دوبار آبكشي كنيد.

 

 

 كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي بهداشت خانواده/ دونالد كمپر/ مترجم: معصومه صابرمقدم/ ناشر: اطلاعات/ ص298