سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

در اولين ملاقات چه بايد كرد؟

5 سه شنبه 1 دي 1394
مكالمه، خياباني دوطرفه است كه هر دو نفر هم بايد صحبت كنند و هم گوش كنند و اصلا يكطرفه معنا پيدا نمي كند.

اين جمله ها برايتان آشنا نيست؟
- شغلتون چيه؟
+ مدير امور مالي هستم!
- از كارتون راضي هستين؟
+ تا حدودي!
- توي دانشگاه حسابداري خوندين يا مديريت؟

بله، درست حدس زديد. اين گفتگوي يك دختر خانم با خواستگارش است.

اگر دوست داريد در چنين مواقعي اشتباه نكنيد، به مواردي كه دكتر جان گري، نويسنده كتاب «مردان مريخي، زنان ونوسي» و متخصص روابط زناشويي در ادامه گفته، توجه كنيد.

يك تنه بار گفتگو را به دوش نكشيد!

مكالمه، خياباني دوطرفه است كه هر دو نفر هم بايد صحبت كنند و هم گوش كنند و اصلاً يك طرفه معنا پيدا نمي كند. خانم ها بايد توجه داشته باشند وقتي براي آشنايي و ازدواج با آقايان صحبت مي كنند، هيچ اشكالي ندارد كه نظرشان را بگويند و در مورد موضوع اصلي (ازدواج) بحث كنند.

حتي اگر وسط حرفشان بپرند البته اگر به جا و درست باشد اصلاً از طرف آقا بي ادبي محسوب نمي شود. پس خانم ها نبايد فكر كنند كه مثل يك روبات بايد تك تك قواعد دستور نگارش و اصول ادب و نزاكت را رعايت كنند و مطمئن باشند ساكت ماندن و اينكه دائم در پاسخ آقا بگويند «منم موافقم!» يا «منم همين طور!» نه كارساز است و نه جذاب! آقايان هم دقت كنند خانم ها انتظار دارند آنها هم در گفتگو شركت كنند و گاهي ادامه بحث را در دست بگيرند و با هر سؤالي كه پاسخ مي دهند، يك سؤال از خانم بپرسند، نه اينكه فقط جواب بدهند.

از همان اول، درددل نكنيد!

لحن صحبت بسيار مهم است. مكالمه بايد روشن و مهم تر از آن مثبت باشد. صحبت از مشكلات در اولين جلسه، باعث مي شود طرف مقابل احساس كند شاكي هستيد يا دنبال كسي براي درددل مي گرديد! در صورتي كه الان وقت شناخت پيدا كردن است نه درددل! يادتان باشد الان فرصت خوبي است كه خودتان را به بهترين نحو معرفي كنيد و نگذاريد حس و حال ارتباطتان منفي شود.

حداقل الان، بي خيال گذشته ها شويد!

موضوع صحبت در اولين جلسه اهميت زيادي دارد. همان طور كه در اولين جلسه نبايد در مورد سياست يا روابط زناشويي صحبت كنيد، در مورد سابقه عشقي و روابط قبلي طرف مقابل هم پرس و جو نكنيد. اين حرف ها خصوصي تر از آن است كه بتوان در چنين موقعيتي از آنها حرف زد. يادتان باشد موضوعاتي مثل عمل جراحي مثانه تان، سابقه خانوادگي مرض قند يا كلكسيون عكس ستاره هاي سينما هم موضوع خوبي براي اين روز نيست.

خوب است در مورد فيلم و موسيقي، كتاب يا رستوران ها و فعاليت هاي مورد علاقه تان حرف بزنيد. بهتر است سؤال هايتان را به اين شكل بپرسيد: براي تفريح و سرگرمي چه مي كنيد؟ از چه موضوعاتي خوشتان مي آيد؟ اخيراً چه فيلمي ديده ايد؟ كجا بزرگ شده ايد؟ به عبارت ديگر، از هر راهكاري براي شناخت بيشتر يكديگر استفاده كنيد. اين فرصت عالي را از دست ندهيد اولين ملاقات بهترين موقعي است كه مي توان طرف مقابل را بهتر شناخت و بررسي كرد كه آيا تمايلي براي ملاقات مجدد وجود دارد يا خير؟

يادتان باشد به دليل تفاوت بسيار زيادي كه در شيوه برقراري ارتباط بين زنان و مردان وجود دارد، ممكن است بعد از اولين جلسه يكي از دو طرف يا حتي هر دو، به اشتباه حس كند تمايلي براي ادامه رابطه وجود ندارد و شايد موقعيت را براي يافتن شريك زندگي اش از دست بدهد. به همين دليل بايد اين تفاوت ها را شناخت و نحوه مكالمه و برقراري ارتباط را به صورتي اجرا كرد كه راه براي ديدار و گفتگوهاي بعدي باز باشد. در ملاقات اول بهتر است سريع قضاوت نكنيد و حتماً به جلسات بعدي فكر كنيد، بنابراين فقط به ظاهر و مسائل سطحي فكر نكنيد و سعي كنيد حرف هايتان حساب شده و هدفمند باشد تا نتيجه بهتري به دست آوريد.

در اولين ديدار، يك نكته را گوشه ذهنتان داشته باشيد؛ با بيان و نمايش بهترين هاي وجودي خود و عملكردي كه هم شما را جذاب نشان دهد و هم تمايل طرف مقابل را افزايش مي دهد، اين ملاقات را مي توانيد به خاطره انگيزترين اتفاق زندگي تان تبديل كنيد.

 

منبع: بيتوته