سالم باشیم

آرایشی

خانه/آرایشی

در انتخاب ضد آفتاب دقت كنيد

5 پنج شنبه 30 مهر 1394
افراد بايد براي انتخاب ضدآفتاب مناسب پوست خود، حتماً به پزشك مراجعه كنند تا به عوارض ناشي از آن دچار نشوند.

يكي از مشتقات ويتامينA به نام رتينيل پالميتات است كه از خانواده رتينول هاست. كه مانند رتينول بي خطر بوده و اين نكته جاي تعجب ندارد چون رتينيل پالميتات بر روي پوست تبديل به رتينول مي‌شود.

مشكلي كه وجود دارد اين است كه اين رتينول به حجم سلولي باز مي‌گردد، چيزي كه در شب‌ها به دنبال آن هستيم اما نمي‌خواهيم در طول روز رخ دهد.

افراد بايد براي انتخاب ضدآفتاب مناسب پوست خود، حتماً به پزشك مراجعه كنند تا به عوارض ناشي از آن دچار نشوند.
بايد تا حد امكان از تردد حين ساعات اوج آفتاب مثل ساعات 10 تا 4 بعد ازظهر خودداري كرد و براي محافظت از لب‌ها مي‌توان از لوازم آرايشي كه نقش ضدآفتاب هم دارند استفاده كرد.
محافظت از چشم‌ها هم نبايد فراموش شود و بايد دقت كرد تا عينك‌هاي استاندارد انتخاب شود و بتواند اشعه‌هاي منفي فرابنفش را به خوبي جذب كنند. 

انتخاب نوع ضدآفتاب در فصل زمستان و تابستان، تفاوت چنداني با هم ندارد. 

قبل از انتخاب ضد آفتاب به چه نكاتي بايد توجه كرد؟

انتخاب نوع ضدآفتاب در فصل زمستان و تابستان، تفاوت چنداني با هم ندارد؛ ولي در زمينه انتخاب ضدآفتاب مناسب، بايد به چند مورد اصلي توجه كرد:

1. در تابستان چون تعريق بيش از زمستان است، استفاده از ضدآفتاب‌ها بايد با فاصله زماني كوتاه‌تري تجديد شود كه اين زمان هر 2 ساعت يك بار پيشنهاد مي‌شود. در زمستان چون هوا خشك‌تر است و تعريق به ميزان كم‌تري انجام مي‌شود و شست‌وشوي پوست نيز در محيط بيرون به‌دليل سرماي هوا و پايين بودن تعريق كمتر  صورت مي‌گيرد، مي‌توان با فاصله زماني كمتري ضدآفتاب را استفاده كرد؛ يعني به‌نظر مي‌رسد، هر 3 ساعت يك‌بار كافي باشد؛ البته همان‌طور كه گفته شد، اسكي‌بازان بايد بسيار محتاط باشند؛ يعني اولا از ضدآفتاب‌هاي حاويSPF بالا (50 به بالا) استفاده كنند، ثانيا هر 1 تا 2 ساعت، ضدآفتاب را تجديد كنند؛ چرا كه برف و يخ تا 85 درصد UVB را منعكس كرده و خطر آفتاب‌سوختگي در اين شرايط بسيار بالا مي‌رود.

2. افرادي كه پوست خشكي دارند، بهتر است در زمستان از ضدآفتاب‌هايي استفاده كنند كه حاوي مرطوب‌كننده نيز باشد و مصرف ضدآفتاب‌هاي فاقد چربي براي اين افراد مناسب نيست؛ اين افراد بايد از شست‌و‌شوي بيش‌از‌حد پوست پرهيز كنند. البته بيماران مبتلا به جوش صورت (آكنه)، بايد در اين فصل همچنان از ضدآفتاب‌هاي فاقد چربي استفاده كنند و درصورت احساس خشكي صورت، مي‌توانند از مرطوب‌كننده‌هاي فاقد چربي كمك بگيرند.

3. معمولا اين سوال پيش مي‌آيد كه افرادي كه مي‌خواهند از كرم‌هاي مرطوب‌كننده استفاده كنند، بايد اول ضدآفتاب بزنند يا اول كرم مرطوب‌كننده؟ در پاسخ بايد گفت، اگر فردي ازضدآفتاب‌هاي فيزيكال استفاده مي‌كند، مي‌تواند ابتدا مرطوب‌كننده بزند و سپس از ضدآفتاب استفاده كند؛ اما اگر فرد از ضدآفتاب شيميايي استفاده مي‌كند، ابتدا بايد روي پوست تميز و غيرچرب ضدآفتاب بزند و حداقل 20 دقيقه از كرم ديگري استفاده نكند تا جذب پوست شود و بعد  از آن، مرطوب‌كننده بزند.

 

منبع: بيتوته