سالم باشیم

فشار خون

خانه/فشار خون

داروهاي فشارخون و كليه هاي آسيب ديده

5 شنبه 7 آذر 1394
داروهاي فشار خون به ترميم و بهبود كليه‌هاي آسيب ديده كمك مي‌كنند. اگرچه كليه‌ها اعضاي كوچكي در بدن هستند اما وظايف حياتي زيادي از جمله تصفيه مواد زايد و مايعات اضافي از خون را به عهده دارند كه در حفظ سلامت عمومي بدن موثر است.

داروهاي فشار خون به ترميم و بهبود كليه‌هاي آسيب ديده كمك مي‌كنند.

اين يافته حاصل مطالعات انستيتو تحقيقات فارموكولوژي ماريو نيگاري در ايتاليا است.

آزمايشاتي كه در اين زمينه روي ۱۱۲ بيمار انجام شده، نشان داد كه نيمي از اين بيماران كه از بازدارنده آي سي اي استفاده كرده بودند، كمتر از افرادي كه فقط تحت روش‌هاي درماني استاندارد قرار داشتند به نارسايي كليوي مبتلا شدند.

محققان معتقدند كه اگر نتايج نهايي اين آزمايشات كاملا موفقيت‌آميز باشد با اين روش درماني مي‌توان نياز سالانه بيماران كليوي را به پيوند‌هاي كليه و يا حتي دياليز كاهش داد.

اگرچه كليه‌ها اعضاي كوچكي در بدن هستند اما وظايف حياتي زيادي از جمله تصفيه مواد زائد و مايعات اضافي از خون را به عهده دارند كه در حفظ سلامت عمومي بدن مؤثر است. بيماري شديد كليه ممكن است منجر به نارسايي كامل آن شود كه نيازمند درمان با دياليز يا پيوند كليه براي جلوگيري از مرگ است. هرچند امروزه روش‌هاي درماني مؤثري براي بسياري از بيماري‌هاي كليه وجود دارد ولي مردم هنوز نمي دانند كه بيماري هاي كليوي قابل پيشگيري هستند.

شايعترين علائم هشداردهنده بيماري‌هاي كليوي و دستگاه ادراري شامل فشار خون بالا، مشاهده خون با پروتئين در ادرار، وجود كراتينين خون بالاتر از حد تعيين شده در زنان و مردان، تكرر ادرار به ويژه در شب، مشكل در ادرار كردن يا ادرار درد آور و تورم در چشم ها و تورم دست‌ها و پاها به ويژه در كودكان هستند. در مراحل اوليه بيماري ممكن است هيچ گونه علامتي ديده نشود. با گذشت زمان توانايي بدن در دفع مواد زائد كمتر خواهد شد لذا ممكن است بيمار متوجه ورم در دست ها و پاها شود. احتمالا احساس نفس‌هاي كوتاه و يا كاهش انرژي خواهد كرد. اما جاي نگراني نيست؛ زيرا به محض آن كه بيمار به كمك پزشك اقدام به درمان كند، احساس بهتري خواهد يافت، اما ممكن است بيماري كليه هنوز در حال پيشرفت كردن باشد و در صورتي كه تحت درمان قرار نگرفته و پيشرفت كند هر دو كليه از كار خواهند افتاد.

محققان با انتشار اين يافته‌هاي جديد در مجله پزشكي لانست همچنين خاطرنشان كردند كه در آينده از سلول‌هاي بنيادي نيز مي‌توان براي ترميم كليه‌هاي آسيب ديدهاستفاده كرد.

 

منبع: بيتوته