سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

خواص زنجبيل و دارچين كدامند؟

5 سه شنبه 25 اسفند 1394
اين ماده كه پوست نوعي درخت است، آثار مثبتي روي عملكرد گوارش، برطرف كردن نفخ و درمان اسهال دارد

دارچين:

اين ماده كه پوست نوعي درخت است، آثار مثبتي روي عملكرد گوارش، برطرف كردن نفخ و درمان اسهال دارد. تجربه نشان داده است مصرف دارچين جلوي رشد را مي گيرد. مصرف روزانه ي يك گرم دارچين تا حدود زيادي باعث بهبود حساسيت به انسولين مي شود. مي توان اين ماده را به صورت مكمل هاي غذايي دريافت كرد يا هنگام پخت غذا يك گرم دراچين را به آن افزود. دارچين وروم و دارچين زيلانيكوم همان دارچين معمولي با خواص آن است.

زنجبيل:

مي توانيد تكه هاي زنجبيل تازه را در آب جوش خيس كنيد و آن را به جاي چاي بنوشيد يا در پخت و پز از آن استفاده كنيد. زنجبيل كريستال شده را كه دارويي بسيار لذيذ است استفاده كنيد. خواص اصلي زنجبيل عبارتند از: ضد تهوع بسيار قوي، تسريع كننده جريان خون، در مواردي كه فرد مبتلا به تحريك پذيري بوده و يا اسهال است، اما از التهاب خبري نيست اين گياه مي تواند مفيد باشد.

هنگام تب اين گياه روند تعريق را افزايش مي دهد و در نتيجه باعث كاهش دماي بدن مي شود. زنجبيل باعث تحريك ترشح شيره ي معده در افراد كهن سال مي شود. زنجبيل به علت خاصيت ضد التهابي كه دارد در روند كنترل درد مؤثر است، اما گفته مي شود زنجبيل براي مبتلايان به بيماري هاي كليوي ضرر دارد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي درمان با غذا/ دكتر سوزانا اليوير/ مترجم: رقيه عليزاده/ ناشر:پيك فرهنگ/ص 110