سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

خواب كافي و تاثير آن بر كيفيت زندگي

5 پنج شنبه 6 اسفند 1394
خوابيدن امري حياتي در بهينه سازي سطح سلامت به شمار رفته و به بدن اجازه مي دهد تا بافت هاي خود را تامين كند. خصوصا كودكان به ميزان خواب كافي نياز دارندa

خوابيدن امري حياتي در بهينه سازي سطح سلامت به شمار رفته و به بدن اجازه مي دهد تا بافت هاي خود را تامين كند. خصوصا كودكان به ميزان خواب كافي نياز دارند. اگرچه به دليل آن كه برنامه ي روزانه آن ها به طور كامل طرح ريزي نشده و معمولا آن ها تا ديروقت يا به بازي با كامپيوتر مشغولند يا درحال تلويزيون ديدن هستند، از اين رو از ميزان خواب كافي بهره مند نمي شوند. در بزرگسالان ميزان مورد نياز خواب در هر فرد متفاوت است و معمولا افراد مسن تر به ميزان خواب كم تري احتياج دارند.

براي داشتن يك خواب مفيد كه نياز انسان را نيز برطرف كند و سلامت بدن را تضمين كند، بايد نكات زير را رعايت كرد:

غذاخوردن هاي دير هنگام:

هنگام خواب عملكردهاي گوارشي متوقف مي شود، در حقيقت از آن جايي كه 4 ساعت طول مي كشد تا يك وعده غذايي هضم شود و ما معمولا چنين زماني را بين وعده هايمان و ميان وعده هايمان به دستگاه گوارش نمي دهيم، شب تنها زماني است كه دستگاه گوارش به استراحت پرداخته و غذاها گوارش نمي شوند. عمل گوارش باعث صرف انرژي زيادي مي شود و در نتيجه توقف عملكرد اين انرژي براي فعاليت هاي ترميمي صرف مي شود. اين يكي از دلايلي است كه بر اساس آن توصيه مي شود شب ها دير غذا نخوريم.

قندخون:

يك عامل رايج در بلند شدن هاي بي هنگم از خواب شب، كنترل ضعيف قندخون است. در چنين مواردي مقداري خوراكي مثلا نصف يك موز يا يك كيك كوچك جو را در شب در دسترس خود بگذاريد تا در صورت لزوم بتوانيد آن را بخوريد.

كافئين:

اين ماده احساس خواب آلودگي را در فرد از ميان مي برد و به همين خصوصيت است كه ماده مشهور و شناخته شده است. حتي آن دسته از افراد كه گمان مي كنند ديگر بدنشان به كافئين عادت كرده و ان را قبول مي كند با حذف آن از رژيم غذايي و البته پس از گذشت علايم اوليه ترك شاهد تفاوت چشم گيري در بهبود الگوي خواب خود خواهند بود.

داروهاي گياهي:

والرين نوعي گياه دارويي است كه مصرف گسترده اي به صورت ماده خواب آور داشته و عوارض جانبي داروهاي خواب آور را ندارد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي درمان با غذا/ دكتر سوزانا اليوير/ مترجم: رقيه عليزاده/ ناشر:پيك فرهنگ/ص:355