سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

جلوگيري از آسيب ديدگي در هواي سرد

5 سه شنبه 1 دي 1394
هنگامي كه نور خورشيد به برف‌هاي سفيد مي‌خورد و باز مي‌تابد، مي‌تواند قرنيه‌ي چشم‌ها را بسوزاند. اين مسأله مي‌تواند منجر به چشم درد، آبريزش از چشم و حتي تاري يا كوري موقت شود.

آسيب ديدگي‌هاي مرتبط با سرما

هيپوترمي (سرمازدگي): قرارگيري طولاني مدت در معرض سرما مي‌تواند باعث شود درجه حرارت مركز بدن به زير ۳۵ درجه سانتي‌گراد برسد كه اين امر به لرزيدن، خواب آلودگي، كاهش هماهنگي و شايد حتي بيهوشي منجر مي‌شود.

تاول: جوراب‌ها و كفش‌هايي با اندازه نامناسب مي‌تواند منجر به تشكيل تاول گردند و اضافه شدن رطوبت ناشي از برف، تگرگ يا باران، احتمال تاول را افزايش مي‌دهد.

آفتاب سوختگي: آفتاب در طول زمستان تابش شديدي دارد اما شما به لطف سرما، گرماي آفتاب را احساس نمي‌كنيد. آفتاب سوختگي در زمستان، تقريباً شايع‌ تر از تابستان است.

برف كوري: هنگامي كه نور خورشيد به برف‌هاي سفيد مي‌خورد و باز مي‌تابد، مي‌تواند قرنيه‌ي چشم‌ها را بسوزاند. اين مسئله مي‌تواند منجر به چشم درد، آبريزش از چشم و حتي تاري يا كوري موقت شود.

رگ به رگ شدگي يا كشيدگي عضله: بافت همبند (مفاصل، تاندون‌ها و رباط‌ها) در سرما، كمتر حالت ارتجاعي دارند و در نتيجه، بيشتر احتمال دارد كه در طول تمرين پاره شوند.

يخ زدگي: اگر بافت پوست يخ بزند بلو‌رهاي يخ، گردش خون را متوقف مي‌كنند و پوست، بدون اكسيژن مي‌ماند و ممكن است از بين برود.

چگونه از آسيب ديدگي‌ها اجتناب كنيد

اجازه ندهيد كه آسيب ديدگي مانع شود كه هر روز تمرين كنيد. در اينجا چند روش براي جلوگيري از آسيب ديدگي در هواي سرد بيان مي‌كنيم:

زياد لباس بپوشيد

به جاي پوشيدن يك ژاكت حجيم، از چند لايه لباس براي در امان ماندن از سرما استفاده كنيد. در پوشيدن زيرشلواري بلند يا اسپندكس در زير شلوارتان، ترديد نكنيد و حداقل ۲ تا ۳ لايه لباس روي قفسه سينه‌تان بپوشيد.

گرما را ناديده بگيريد

اگر بعد از تمرين، احساس گرما مي‌كنيد، به وسوسه درآوردن لباستان توجهي نكنيد. اگر قفسه سينه‌ تان را در معرض هواي سرد قرار دهيد، احتمال بيمار شدنتان را افزايش خواهيد داد.

ساپورت بپوشيد

در صورت نياز، با پوشيدن ساپورت از مفاصلتان محافظت كنيد. مچ ها، زانوها، شانه‌ها و آرنج‌هاي شما، همه در معرض خطر هستند بنابراين با باندها و ساپورت‌هاي مناسب از آن‌ها محافظت كنيد.

خودتان را به مدت طولاني‌تري گرم كنيد

اگر مي‌خواهيد در هواي سرد ورزش كنيد، حداقل ۱۵ دقيقه را به گرم كردن اختصاص دهيد. حتي اگر قرار است در باشگاه تمرين كنيد، خودتان را چند دقيقه بيشتر گرم كنيد.

تمرين را آسان بگيريد

به همان شدتي كه در تابستان تمرين مي‌كرديد، به خودتان فشار نياوريد. احتمال بيشتري دارد كه در سرما خودتان را مصدوم كنيد، حتي اگر در فضاي داخل باشيد. سخت تمرين كنيد اما تمام قدرت و انرژي تان را به كار نگيريد.

در فضاي بسته ورزش كنيد

ورزش كردن در يك باشگاه يا سالن ورزشي، يك راه خوب براي اجتناب از سرماي زمستان است بنابراين در زمستان در فضاي بسته ورزش كنيد.

از ضدآفتاب استفاده كنيد

فقط به اين خاطر كه شما نمي‌توانيد تابش شديد خورشيد را روي پوستتان احساس كنيد، به اين معنا نيست كه تشعشع آن، پوستتان را نخواهد سوزاند. مطمئن شويد براي هر مدت زماني كه در آفتاب هستيد، از ضدآفتاب استفاده مي‌كنيد.

مايعات بنوشيد

احتمال بيشتري دارد كه در طول زمستان دچار كم آبي شويد، بنابراين حتما در هنگام انجام تمرينات، مايعات اضافي بنوشيد.

از رطوبت اجتناب كنيد

خيس شدن، احتمال تاول زدن را افزايش مي‌دهد اما اگر مراقب نباشيد مي‌تواند منجر به هيپوترمي نيز بشود. سعي كنيد از باران وبرف دوري كنيد و هنگام ورزش كردن، تا حد ممكن خشك بمانيد.

ميان وعده به همراه داشته باشيد

داشتن چيزي براي خوردن، احتمال كم آبي و خستگي شما را كاهش خواهد داد.

هوشمندانه ورزش كنيد تا با اندامي عالي، زمستان را سپري كنيد.

 

منبع: مجله اينترنتي تناسب اندام