سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

توصيه هايي به افراد مبتلا به ديابت

5 چهار شنبه 20 آبان 1394
آرام شروع كنيد. اگر اضافه وزن داريد، كاهش تنها چند كيلو گرم وزن ميتواند به توانايي بدن در استفاده از انسولين كمك نمايد. كاهش قند خون و بهبود فشار و چربي خون نيز موثر است.

بيماران ديابتي اگر لازم است بايد وزن كم كنند

آرام شروع كنيد. اگر اضافه وزن داريد، كاهش تنها چند كيلو گرم وزن مي تواند به توانايي بدن در استفاده از انسولين كمك نمايد. كاهش قند خون و بهبود فشار و چربي خون نيز موثر است. همچنين با اين كار انرژي بيشتري خواهيد داشت. آماده ايد؟ سعي كنيد بيشتر از كالري كه مصرف مي كنيد، بسوزانيد. براي شروع مصرف چربي ها و كالري هاي موجود در برنامه غذايي مانند چيپس و سرخ كردني ها را كاهش دهيد. 

بيماران مبتلا به ديابت بايد به مقدار كافي بخواند

خواب خيلي زياد يا خيلي كم اشتها را افزايش داده و ميل شديد به غذاهاي پر كربوهيدرات ايجاد مي كند كه اين منجر به اضافه وزن ميگردد و خطر عوارضي مانند بيماري قلبي را افزايش مي دهد. بنابراين هفت يا هشت ساعت در شب بخوابيد. اگر وقفه تنفسي در حين خواب (آپنه) داريد، درمان آن به بهبود كيفيت خوابتان كمك كرده و قند خونتان را پايين مي آورد.

فعاليت داشته باشند

ورزش يا فعاليتي كه دوست داريد انتخاب كنيد، پياده روي، رقص، دوچرخه سواري يا حتي درجا زدن در حالي كه با تلفن صحبت مي كنيد، همه فعاليت هاي مناسبي هستند كه با انجام آنها به مدت نيم ساعت در روز خطر بيماري هاي قلبي عروقي، كلسترول، فشار خون و اضافه وزن را كاهش مي دهيد. اگر لازم است به تدريج فعاليتتان را زياد كنيد. ورزش استرس را نيز آرام كرده و به كاهش نياز به دارو در افراد ديابتي كمك مي كند.

بيماران ديابتي بايد در انتخاب كربوهيدرات ها دقت كنند

ديابت به معني قطع مصرف كربوهيدرات ها نيست. كربوهيدرات هايي انتخاب كنيد كه در بدن به آهستگي تجزيه شده و در نتيجه پيوسته و آرام انرژي توليد كنند. به دنبال غلات كامل، حبوبات، مغزهاي گياهي و سبزيجات و ميوه هاي تازه باشيد. حتي مي توانيد ميوه هاي شيرين را نيز مصرف كنيد. مسئله مقدار مناسب مصرف كربوهيدرات ها در هر وعده غذايي است. متخصص تغذيه ميتواند به شما كمك كند مقدار كربوهيدرات مناسب خود را تعيين كنيد.

انجام تكنيك هاي آرام سازي مانند تمرينات تنفس و يوگا براي افراد مبتلا به ديابت مفيد است. 

بيمارن ديابتي بايد استرس خود را مديريت كنند

وقتي به ديابت مبتلا مي شويد استرس ممكن است موجب افزايش سطح قند خون شود. براي رهايي از استرس هاي رواني يا فيزيكي بايد تكنيك هاي غلبه و مقابله را ياد بگيريد. تكنيك هاي آرام سازي (ريلكسيشن) مانند تمرينات تنفس، يوگا و مديتيشن به ويژه اگر ديابت نوع 2 داريد، مي توانند به شما كمك نمايند. 

افراد مبتلا به ديابت حتما بايد سيگار را كنار بگذارند

افراد مبتلا به ديابت كه سيگار مي كشند دو برابر ديگران احتمال مرگ زودرس دارند. ترك سيگار به قلب و ريه هاي شما كمك مي كند، فشار خون و خطر سكته، حمله قلبي، آسيب عصبي و بيماري كليه را پايين مي آورد. از پزشك خود براي ترك سيگار كمك بگيريد. 

هر روز بر قند خون خود نظارت كنند

نظارت روزانه بر ميزان گلوكز خون به شما كمك مي كند از بروز عوارض بعدي و خطرناك ديابت جلوگيري كنيد و يا آنها را تحت كنترل در آوريد. همچنين با نظارت بر قند خون متوجه مي شويد چگونه غذاها و فعاليت ها بر بدنتان تاثير مي گذارند و برنامه درماني تان موثر است يا نه. پزشك مي تواند با تعيين هدف بر اساس رسيدن گلوكز به مقدار مشخص، به شما كمك كند. هر قدر به هدف نزديكتر شويد حالتان بهتر مي شود.  

بيماران ديابتي مصرف نمك را كاهش دهند

كاهش نمك دريافتي به كاهش فشار خون و محافظت از كليه ها كمك مي كند. تنها نمك نياوردن سر سفره كافي نيست، بيشتر نمك مصرفي در بسياري از كشورها از جمله امريكا از طريق غذاهاي فراوري شده دريافت مي شود. تا جايي كه مي توانيد از غذاهاي تازه استفاده كنيد. براي چاشني به جاي نمك و سس آماده از گياهان معطر و ادويه در هنگام پخت غذا استفاده كنيد. بزرگسالان 51 ساله و بالاتر از آن و افرادي كه فشار خون بالا، ديابت يا بيماري مزمن كليه دارند بايد درباره مصرف مقدار سديم مجاز روزانه با پزشك صحبت كنند. به طور كلي افراد مبتلا به ديابت بايد كمتر از 2300 ميلي گرم در روز مصرف كنند. ممكن است پزشك مقدار كمتر از اين را به برخي افراد توصيه نمايد. 

ابر غذا انتخاب كنند

يك رژيم غذايي واحد براي افراد ديابتي وجود ندارد اما اصولي وجود دارد كه بايد به خاطر داشته باشيد: از ابر غذاهايي مانند توت ها (بري ها)، سيب زميني شيرين، ماهي حاوي اسيدهاي چرب امگا 3 و سبزيجات برگي سبز بهره ببريد. برچسب روي محصولات غذايي را بخوانيد و از چربي هاي اشباع شده و ترانس پرهيز كنيد. به جاي آن مواد غذايي انتخاب كنيد كه چربي هاي اشباع نشده تك پيوندي و چند پيوندي داشته باشند مانند روغن زيتون. در اين زمينه مي توانيد از راهنمايي فردي متخصص تغذيه بهره ببريد. 

مراقب كبودي ها و جوش ها باشند

ديابت خطر عفونت و زمان فرايند بهبودي را افزايش مي دهد بنابراين حتي خراشيدگي ها و بريدگي هاي ساده و كوچك را به سرعت درمان كنيد. زخم را خوب شستشو دهيد و از كرم آنتي بيوتيك و باند استريل براي پانسمان آن استفاده كنيد. اگر ظرف چند روز زخم بهتر نشد به پزشك مراجعه كنيد. هر روز پاي خود را از نظر وجود تاول، بريدگي، زخم، قرمزي، تورم و موارد غير عادي بررسي كنيد. پاي خود را مرطوب كنيد تا از ترك خوردگي پاشنه جلوگيري نماييد. 

بيماران ديابتي حتما بايد معاينات منظم داشته باشند

دو تا چهار مرتبه در سال به پزشك مراجعه كنيد. اگر انسولين مصرف ميكنيد يا نياز به كمك داريد تا ميزان قند خون خود را در حد تعادل نگه داريد، بايد دفعات بيشتري به پزشك مراجعه كنيد. همچنين سالانه معاينه فيزيكي و معاينه چشم داشته باشيد. بايد از نظر سلامت چشم، عصب ها و كليه و عوارض احتمالي ديگر ديابت بررسي شويد. دو بار در سال به دندان پزشك مراجعه كنيد و به اطلاع همه پزشك هايي كه مراجعه مي كنيد برسانيد كه ديابت داريد.

 

منبع: بيتوته