سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

توصيه هايي براي درمان آكنه

5 سه شنبه 11 خرداد 1395
هرچند مواد غذايي علت قابل ملاحضه اي براي ايجاد آكنه نيست، ولي از يك برنامه غذايي سالم پيروي نماييد و از مصرف غذاهايي كه به نظر باعث ايجاد جوش مي شود بپرهيزيد.

بسياري از موارد آكنه با درمان خانگي معالجه مي گردد بخصوص اگر خفيف باشد. اما در موارد شديد يا مزمن پزشك ممكن است داروهاي موضعي قوي تر، آنتي بيوتيك يا داروهاي ديگري تجويز نمايد.

پيشگيري:

صورت خود را به آرامي با صابون ملايمي مانند صابون داو يا صابوني حاوي پروكسيد بنزوئيل بشوريد. به دفعات مورد نياز صورت خود را بشوريد تا تميز شود ولي نساييد يا زياد خشك نكنيد.

هرچند مواد غذايي علت قابل ملاحضه اي براي ايجاد آكنه نيست، ولي از يك برنامه غذايي سالم پيروي نماييد و از مصرف غذاهايي كه به نظر باعث ايجاد جوش مي شود بپرهيزيد.

 

روش درمان آكنه:

پاكيزگي امري اساسي است. صورت، شانه ها، سينه و پشت خود را با آب ولرم و صابوني بسيار ملايم بشوريد. از صابون هاي خشك كننده مانند صابون هاي برطرف كننده بو بپرهيزيد. هميشه خوب آبكشي كنيد.

موي بلند را از صورت و شانه هايتان كنار بزنيد و هر روز آن را بشوريد.

از دست زدن به صورت يا ساير اندام هاي حاوي اكنه خودداري كنيد.

جوش ها را نچلانيد. اين امر باعث عفونت شده و اثر زخم برجا مي ماند.

ژل يا كرم پروكسيد بنزوئيل يكي از بهترين درمانها براي آكنه است. با نوع ضعيف شروع كنيد و در صورت تحمل پوست، نوع قوي تر آن را مصرف نماييد. يك لايه نازك از دارو را روزي يك بار و نيم ساعت پس از شستشو بماليد. 2ماه طول مي كشد تا به درمان جواب بدهد و ممكن است باعث قرمزي و خشكي خفيف گردد.

از لوسيون و لوازم آرايشي محلول در آب استفاده كنيد كه منافذ پوست را مسدود نكند و آكنه را وخيم تر نسازد.

كنترل فشار عصبي به كاهش بروز آكنه كمك مي كند.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي بهداشت خانواده/ دونالد كمپر/ مترجم: معصومه صابرمقدم/ ناشر: اطلاعات/ ص295