سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

توصيه هاي غذايي در دوران بارداري

5 پنج شنبه 17 تير 1395
مادراني كه به اندازه كافي انرژي دريافت نمي كنند در معرض خطر زايمان نوزادان كم وزن و كوتاه قد قرار دارند

مادراني كه به اندازه كافي انرژي دريافت نمي كنند در معرض خطر زايمان نوزادان كم وزن و كوتاه قد قرار دارند و موفقيت آنها در تداوم شيردهي كمتر است. همچنين اگر مادران در دوران بارداري افزايش وزن مناسبي نداشته باشند،رابطه عاطفي بين مادر و شيرخوار در بدو تولد و ۲ سال اول زندگي با اشكال و به سختي برقرار مي شود. 

استفاده از منابع داراي روي، (گروه گوشت) باعث افزايش وزن زمان تولد نوزاد مي شود. 

اجراي يك برنامه غذايي متعادل و متنوع با استفاده از گروه هاي مختلف غذايي، مي تواند تمام نيازهاي تغذيه اي مادر و جنين را تامين كند.

بارداري هاي مكرر به خصوص با فواصل كم و در سنين پايين ذخاير آهن بدن مادر را كاهش مي دهد. زنان بارداري كه سابقه كم خوني فقر آهن ندارند، مي توانند از زمان شروع بارداري، حتي از ۲ تا ۳ ماه قبل از باردار شدن، روزانه ۱قرص اسيدفوليك و از پايان ماه چهارم تا ۴ ماه پس از زايمان روزانه ۱ عدد قرص آهن مصرف كنند تا از بروز عوارض ذكرشده پيشگيري شود. براي كاهش عوارض احتمالي ناشي از مصرف قرص آهن مانند يبوست، اسهال، درد شكم و تهوع توصيه مي شود آن را پس از غذا يا شب قبل از خواب ميل كنند.

استفاده از نمك يددار به ميزان لازم در دوران بارداري، احتمال سقط خود به خود را كاهش مي دهد و در هوش، شنوايي و بينايي نوزاد تاثيرگذار خواهد بود. 

استفاده از ويتامين D براي جذب كلسيم از روده ها ضروري است كه در دوران بارداري با مصرف مكمل هاي حاوي اين ويتامين يا در معرض نورخورشيد قرار گرفتن تامين مي شود. بهتر است هر روز و اگر هر روز امكان نداشته باشد، چند بار در هفته، هر بار ۱۰ تا ۳۰ دقيقه در زماني كه اشعه آفتاب مستقيم نباشد پوست در معرض نور خورشيد قرار بگيرد. هرچه آلودگي هوا بيشتر و رنگ پوست تيره تر باشد ميزان جذب ويتامين D كمتر است.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:248