سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

تناسب اندام با ايستادن روي يك پا

5 چهار شنبه 25 آذر 1394
بايستيد، چشم‌ها را ببنديد و پاهايتان را بلند كنيد. اين وضعيت را به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانيه حفظ كنيد و سپس پايتان را عوض كنيد. شما مي‌توانيد براي بهبود انعطاف پذيري و دستيابي به تعادل، انواع وضعيت‌ها را براي يك پا را انجام دهيد.

هنگامي كه صحبت از ورزش مي‌شود، تمرينات و پوزيشن‌هاي بسيار زيادي براي بهبود انعطاف پذيري، افزايش توده عضلاني و تقويت گروه‌هاي عضلاني خاص وجود دارند كه مي‌توانيد آن‌ها را ياد بگيريد. اما يك وضعيت تمريني مؤثر كه ساده‌ترين و ناشناخته‌ ترين نيز مي‌باشد، وضعيت يك پا است.

وضعيت يك پا، يك تمرين ساده و بدون دردسر است كه هر كسي مي‌تواند انجام دهد.

بايستيد، چشم‌ها را ببنديد و پاهايتان را بلند كنيد. اين وضعيت را به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانيه حفظ كنيد و سپس پايتان را عوض كنيد. شما مي‌توانيد براي بهبود انعطاف پذيري و دستيابي به تعادل، انواع وضعيت‌ها را براي يك پا را انجام دهيد.

اين وضعيت تمريني، ثبات ايستادگي جوانان و سالمندان را مشخص مي‌كند. يك پزشك، الگوي تغيير نيروي واكنش زمين را درهنگامي كه شخص در وضعيت يك پا قرار دارد تجزيه و تحليل مي‌كند. هنگامي كه قادر باشيد به مدت طولاني روي يك پا بايستيد، يعني ثبات ايستادگي بهتري داريد. اما اگر نمي‌توانيد اين وضعيت را بيش از چند ثانيه حفظ كنيد، مي‌تواند نشان‌دهنده‌ي تعادل ضعيف يا حتي مشكلات اسكلتي عضلاني باشد.

تمرينات وضعيت يك پا

درخت يوگا

براي اجراي وضعيت درخت يوگا، روي يك پا بايستيد، پاي ديگر را جمع كرده و كنار ران پاي مقابل قرار دهيد. دست‌هايتان را بالا ببريد يا كف دست‌ها را به هم بچسبانيد و بالاي سرتان نگه داريد.

وضعيت تاي چي

اين يك وضعيت متداول در تاي چي است. براي اجراي اين وضعيت، يك پا را بالا بياوريد و دست‌ها را در حالت گارد نگه داريد. اين وضعيت را چند ثانيه حفظ كنيد و سپس به تدريج پايتان را عوض كنيد.

وضعيت چي گونگ

وضعيت چي گونگ، يك وضعيت تاي چي است كه روي يك پا اجرا نمي‌شود اما شما مي‌توانيد آن را با كمي تغيير انجام دهيد. در حاليكه پاهايتان را كمي خم كرده ايد، بايستيد. يك پا را روي قسمت بالاي ران پاي ديگر قرار دهيد و عدد ۴ را تشكيل دهيد. كف دست‌ها را در جلوي سينه‌تان به هم بچسبانيد و چند ثانيه در اين وضعيت بمانيد. سپس پايتان را عوض كنيد.

مزاياي وضعيت يك پا

ثبات و استحكام را حفظ كرده يا بهبود مي‌بخشد

شايد بديهي‌ ترين مزيت اجراي وضعيت يك پا اين باشد كه به حفظ تعادل و توازن فرد كمك مي‌كند. گول اين وضعيت ساده را نخوريد. افراد مبتدي نمي‌توانند بيشتر از ۵ ثانيه روي يك پا بايستند. دليلش اين است كه بدن طوري ساخته نشده كه تعادل مناسبش را هميشه حفظ كند. هنگامي كه روي يك پا مي‌ايستيد و به تمرين ادامه مي‌دهيد، تعادل بدنتان را شناسايي مي‌كنيد و اين امر به شما امكان مي‌دهد كه به مدت طولاني‌تري در وضعيت يك پا بايستيد.

ممكن است از زوال عقل جلوگيري كند

اجراي وضعيت يك پا با چشمان بسته، يك مزيت شگفت آور دارد: با توجه به طب باستاني چيني، مي‌تواند از زوال عقل جلوگيري كند. هنگامي كه روي يك پا مي‌ايستيد و چشمانتان بسته هستند، بدن شما مي تواند تعادل اندام‌هايش را به دست آورد. هنگامي كه به بدن ياد مي‌دهيد تعادلش را دوباره به دست آورد و اندام‌ها را هماهنگ كند، اين‌كار باعث مي‌شود كه مسيرهاي مغز، خودشان را تنظيم كنند و از اختلالات رواني جلوگيري شود.

 

منبع: مجله اينترنتي تناسب اندام