سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

تلویزیون عامل چاقی

5 شنبه 9 خرداد 1394
تماشای تلویزیون برای کودکان خطرات زیادی به همراه دارد یکی از این خطرات خطر ابتلا به چاقی می باشد.

خطر ابتلا به چاقی


تحقیقات به عمل آمده نشان میدهد کودکانی که یک ساعت در روز تلویزیون تماشا میکنند در معرض خطر ابتلا به چاقی هستند. بچه‌هایی که دو ساعت در روز پای تلویزیون می‌نشینند، نسبت به آنهایی که وقت کمتری پای تلویزیون می‌گذرانند بیشتر در معرض اضافه‌وزن و چاقی در دوران آمادگی یا کلاس اول قرار دارند.

این تحقیق بر روی 11000 بچه‌ای که بین سال‌های 2011 تا 2012 به آمادگی می‌رفتند انجام شد. اطلاعات ما درباره‌ی ساعاتی بود که بچه‌ها پای تلویزیون بودند، این‌که چقدر از کامپیوتر استفاده می‌کردند و ثبت قد و وزن شان بود. یک سال بعد، دوباره این آمار ارزیابی و سنجیده شد.

به طور متوسط بچه‌هایی که به پیش‌دبستانی می‌رفتند حدود 3 ساعت در روز پای تلویزیون بودند. آن‌هایی که یک تا دو ساعت پای تلویزیون بودند یا بیشتر از 2 ساعت، ‌نسبت به بچه‌هایی که زمان کمتری پای آن می‌نشستند، بیشتر در معرض اضافه‌وزن قرار داشتند. البته در این باره، ارتباطی بین کامپیوتر و اضافه‌وزن یافت نشد.

آکادمی پزشکی اطفال در آمریکا به والدین توصیه می‌کند که نگذارند بچه‌های 2 ساله و کمتر اصلاً پای هیچ تلویزیون، مانیتور یا کامپیوتری وقت بگذرانند، و نیز برای بچه‌های بزرگتر هم این میزان را به کمتر از یک تا دو ساعت در روز محدود کنند. البته این میان پدرمادرها می‌توانند یک سری ملاک و معیار مشخص کنند و مثلا بگویند می‌توانی یک ساعت تلویزیون ببینی به شرطی که قبل از آن ورزش و فعالیت داشته باشی.

کاری از گروه محتوای سالم باش