سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

تغيير مو در دهه هاي مختلف زندگي

5 دوشنبه 7 دي 1394
در سن كودكي رشد مو بيشتر است زيرا غدد چربي در اوج عملكرد خود قرار دارد و باعث براقي مو مي شود. از آن جا كه رنگ دانه مو هنوز در حال تيره شدن نيست، رنگ مو زنده است.

در سن كودكي رشد مو بيشتر است زيرا غدد چربي در اوج عملكرد خود قرار دارد و باعث براقي مو مي شود. از آن جا كه رنگ دانه مو هنوز در حال تيره شدن نيست، رنگ مو زنده است.

از مواد شيميايي يا وسايل گرم كننده مانند اتوي مو نيز استفاده نمي شود كه موها كدر يا شكننده باشد.

نوجواني و دهه ۲۰: مو تغيير مي كند و تارها زبرتر و شايد روند رشد كندتر شود. رنگ مو به مرور زمان تيره تر مي شود و غدد چربي در بيشتر افراد به ميزان زيادي فعال تر مي شود. در اين سن براي به دست آوردن آن چه براي موهاي شما خوب است، آزمايش هاي مختلف با رنگ، شامپو و... شروع مي شود.

دهه ۳۰ تا ۵۰: در اين دوران ميزان توليد چربي كنترل شده است و با نوع مويي كه داريد كنار آمده ايد. رنگ موها به تيره ترين رنگ رسيده و بزرگ ترين تفاوت، ظاهر شدن موهاي سفيد است. البته سفيد شدن مو به ژن افراد بستگي دارد و دير يا زود سفيد شدن مو به سني كه موهاي والدين سفيد شده است، ارتباط دارد. سفيد شدن مو يعني اين كه پوست سر فاقد رنگ دانه است اما اين به اين معني نيست كه موها سالم نيست. نكته ديگري كه خوب است بدانيد اين كه اغلب موهاي سفيد كمي ظاهر فر خوردگي دارد. در دوران يائسگي تخمدان ها ديگر استروژن توليد نمي كند. اگر چه يائسگي ممكن است زودتر شروع شود اما اغلب در اواخر دهه ۴۰ و اواسط دهه ۵۰ خود را نشان مي دهد. از آن جا كه استروژن مانع ريزش مو مي شود، نبود اين هورمون باعث كم پشت شدن مو مي شود.

دهه ۵۰ و بالا: توليد چربي به طور چشمگيري كاهش پيدا مي كند، مو خشك تر مي شود و كمتر به شامپو و بيشتر به نرم كننده نياز دارد. اغلب افراد با بالا رفتن سن با كم پشت شدن موها مواجه مي شوند و اگر به طاسي مستعد باشند، در اين سن شروع مي شود. در اين سن مو كمتر رشد مي كند و بيشتر در مرحله استراحت است. با گذشت هر دهه از سن خود انتظار كاهش تدريجي در توليد چربي و افزايش تدريجي سفيدي موها و نازك شدن آن ها را داشته باشيد.

 

منبع: سلامت نيوز