سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

تغيير در رژيم غذايي و درمان چاقي

5 يکشنبه 19 ارديبهشت 1395
ما تغيير در رژيم غذايي و انجام فعاليت ورزشي را به عنوان اولين قدم در درمان چاقي توصيه مي كنيم

ما تغيير در رژيم غذايي و انجام فعاليت ورزشي را به عنوان اولين قدم در درمان چاقي توصيه مي كنيم. سپس استفاده از داروهاي كاهنده ي وزن توصيه مي شود كه فقط براي كساني است كه نتوانسته اند كاهش وزن بيابند و لازم است براي كاهش خطر حتما به اين مهم دست يابند. در صورت توقف كاهش وزن در بسياري از موارد مي توان از طريق انجام برنامه هاي تمرين با وزنه و افزايش توده عضلاني بدن بر فائق آمد.

بيماران چاق سالمي كه ورزش مي كنند و فاقد عوامل خطرزاي عمده براي بروز بيماري قلبي عروقي هستند، ممكن است در قياس با افراد با وزن طبيعي در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به بيماري قلبي نباشند. متاسفانه اكثر افراد چاق نه تنها ورزش نمي كنند بلكه داراي بيش از يك عامل خطرزاي عمده براي ابتلا به بيماري قلبي هم هستند.

براي كاهش وزن دائمي تر، مصرف انرژي بايد در حدي باشد كه كاهش وزن به آهستگي و تا حداكثر 2پوند در هفته صورت مي پذيرد. با انجام ورزش، مصرف بيشتر انرژي مقدور خواهد بود و مصرف انرژي در حال استراحت و توده ي لخم بدن هم در حد ايده آل باقي مي مانند، توصيه لازم براي كاهش وزن بزرگسالان بايد شامل موارد ذيل باشد:

غذاهاي رژيم بايد براي بيمار لذيذ بوده و با زمينه اجتماعي فرهنگي فرد همخواني داشته باشد.

نعادل منفي رژيم غذايي نبايد از 500 تا 1000 كالري در روز افزايش پيدا كند.

تكنيك هاي نغيير رفتار در برنامه گنجانده شوند.

آن دسته از عادات غذايي توصيه شوند كه فرد بتواند تا آخر عمر آنها را ادامه دهد.

درحدي فعاليت داشته باشد كه براي حداقل 5بار در هفته، دست كم به ميزان 300كالري در روز انرژي مصرف نمايد.

 

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي پيشگيري و درمان بيماري هاي قلبي عروقي/ دكتر اكبر نيك پروژه/ ناشر:موسسه پيشگيري و درمان بيماري هاي قلبي عروقي/ ص:110