سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

تخمدان هاي پركيست و علايم آن

5 يکشنبه 6 دي 1394
سندرم تخمدان پركيست شايع ترين عامل پرمويي زنان، هم چنين شايع ترين علت عدم تخمك گذاري و عامل بسياري از نازايي ها در زنان مي باشد

سندرم تخمدان پركيست شايع ترين عامل پرمويي زنان، هم چنين شايع ترين علت عدم تخمك گذاري و عامل بسياري از نازايي ها در زنان مي باشد. نام اين وضعيت از ظاهر تخمدان ها، در زناني كه اين اختلال را دارند گرفته شده است، چون در اين دوران تخمدان بزرگ و پر از كيست است. در زناني كه دچار تخمدان هاي پركيستي شده اند، فوليكول هاي نارس به هم مي پيوندند و كيست هاي بزرگ تر يا توده هايي از كيست مي سازند. درون فوليكول هاي به هم پيوسته، تخمك ها مي رسند، اما فوليكول ها نمي تركند تا از آن ها آزاد شوند.

علايم سندرم تخمدان پركيست

مهم ترين علايم تخمدان پركيست عبارتند از:

قاعدگي نامنظم يا فقدان قاعدگي شايع ترين علامت در سندرم تخمدان پركيست است. قاعدگي نامنظم به معناي داشتن چرخه هاي قاعدگي است كه در فواصل طولاني تر از 35 روز يا كمتر از هشت بار در سال اتفاق مي افتد. اين وضعيت ممكن است در هنگام بلوغ و شروع قاعدگي آغاز شود.

افزايش هورمون هاي مردانه كه ممكن است منجر به علايم فيزيكي مانند رويش موهاي بلند و ضخيم در صورت و ضخيم در صورت و سينه، زير شكم، پشت، بالاي بازوها يا بالاي پاها شود. البته همه زناني كه سندرم تخمدان پركيست دارند علايم فيزيكي ازدياد هورمون مردانه را نشان نمي دهند.

چاقي نيمي از افراد مبتلا به تخمدان پلي كيستيك چاق هستند كه اغلب چاقي را در ناحيه تحتاني بدن و گاهي در ناحيه تنه و شكم دارند.

ضايعات پوستي به رنگ قهوه اي مايل به سبز كه در هنگام لمس ظريف به صورت مخمل حس مي شوند و بيش تر مناطق گردن، زيربغل، زير پستان، كشاله ران و اندام تناسلي را گرفتار مي كنند.

نازايي گرچه باردار شدن براي زناني با تخمدان پركيستي دشوار است، برخي از آن ها به طور طبيعي يا با كمك روش هاي درماني پيشرفته، باردار مي شوند. البته احتمال سقط جنين در اين زنان از زنان ديگر بيشتر است.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان 1/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 50