سالم باشیم

فشار خون

خانه/فشار خون

تاثیر سیگار بر فشار خون

5 سه شنبه 25 فروردين 1394
نیکوتین سیگار و دیگر مواد مخدر باعث انقباض رگ های خونی می شود و هم چنین، ضربان قلب را سریع تر می کند که هر دو، باعث افزایش فشار خون بدن می شود.

نیکوتین سیگار و دیگر مواد مخدر باعث انقباض رگ های خونی می شود و هم چنین، ضربان قلب را سریع تر می کند که هر دو، باعث افزایش فشارخون بدن می شود.

نکته ی مهم این جا است که افرادی که در معرض دود سیگار هستند نیز دچار این گونه عوارض می شوند.

اگر شما سیگاری هستید یا گرفتار مواد مخدر دیگری هستید، باید به خاطر داشته باشید که خطر بیماری های قلبی-عروقی و نیز سکته های قلبی و مغزی در شما بیشتر از دیگران است. در ذیل برخی از ضررهای دیگر سیگار را مشاهده می کنید :

1- سرطان ریه ، حنجره و...
2- آسم
3-برونشیت مزمن
4-آترواسکلروز
5- ذات الریه
و...

ضررهای سیگار و دیگر مواد مخدر بر کسی پوشیده نیست. گاهی افرادی این مضرات را می دانند و باز سراغ سیگار می روند شعارشان این است که، دو روز زندگی ِ بیشتر ارزشی ندارد و بگذارید حالا شاد باشیم.

به این افراد باید بگوییم که فقط یکی از فواید ترک مواد مخدر و سیگار طول عمر است ولی دلیل اصلی، سلامتی و زندگی کردن همراه با سلامت است. شادی ِ اصلی چند لحظه کشیدن دود سیگار و... نیست بلکه زندگی سالم و به دور از بیماری ها، شادی اصلی است.

در بعضی پژوهش ها ثابت شده است که با ترک سیگار می توان فشارخون را نزدیک به 4 درجه کاهش داد. هم چنین ترک سیگار خطر سکته ها را تا 50 درصد کاهش می دهد.


کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب فشارخون، پیشگیری و درمان/ دکتر محمد صادق کرمانی/ ناشر: یاس زهرا/ ص43