سالم باشیم

فشار خون

خانه/فشار خون

تاثیر افزایش سن بر فشار خون بالا

5 پنج شنبه 20 فروردين 1394
در مورد فشارخون می توان گفت هرچه سن بالا می رود احتمال ابتلا به فشارخون بالا نیز بیشتر می شود به طوری که بیش از نیمی از افراد سالخورده دچار این بیماری هستند.

عامل سن به صورت مستقیم یا غیر مستقیم بر روی بسیاری از فعالیت های بدن تاثیر می گذارد. در مورد فشار خون می توان گفت هر چه سن بالا میرود احتمال ابتلا به فشارخون بالا نیز بیشتر می شود به طوری که بیش از نیمی از افراد سالخورده دچار این بیماری هستند، هم چنین بیماری های قلبی-عروقی نیز در پیران 2 تا 3 برابر افراد میان سال جامعه است.

البته این نکته را باید بدانید که فشارخون بالا ممکن است در هر سنی به سراغ آدم بیاید ولی بیشتر مواقع، افراد مسن به این بیماری مبتلا می شوند.

هنگامی که این عامل با عوامل دیگری چون چاقی و نداشتن تغذیه ی صحیح و... همراه شود، بسیار خطرساز می شود زیرا هم احتمال افزایش فشارخون و هم ابتلا به بیماری های دیگر قلبی-عروقی و حملات قلبی یا مغزی زیاد می شود.

افراد بالای 40 سال باید گوش به زنگ باشند و مرتب فشارخون خود را اندازه گیری نمایند، زیرا دیده شده اغلب، ابتلا به بیماری فشارخون بالا در سنین بالاتر از 40 سال اتفاق می افتد.

نکته ی جالب این جاست که مشاهده شده است کاهش وزن و کاهش مصرف نمک در افراد سال خورده بیشتر مؤثر است.

گروهی از محققان معتقدند که سن به خودی خود تاثیر مستقیمی روی ایجاد فشارخون بالا ندارد، بلکه دیده شده با افزایش سن افراد، فعالیت بدن شان کم شده و وضعیت روحی شان بدتر شده است و نیز تغذیه ی مناسب با سن خود ندارند، که این عوامل به خودی خود ایجاد کننده ی فشارخون بالا و دیگر عوارض پیری می باشند.

اعتقاد گروهی دیگر از محققین بر این است که هر چه سن بالا تر می رود، فشارخون به صورت طبیعی بیشتر می شود. در هر صورت می توان نتیجه گرفت که با افزایش سن احتمال ابتلا به فشارخون بالا زیاد می شود.


کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب فشارخون، پیشگیری و درمان/ دکتر محمد صادق کرمانی/ ناشر: یاس زهرا/ ص35