سالم باشیم

فشار خون

خانه/فشار خون

تاثیر استرس و نگرانی بر فشار خون

5 سه شنبه 1 ارديبهشت 1394
داشتن ناراحتی های عصبی، استرس و نگرانی طولانی مدت می تواند تاثیر نامناسب روی سلامت دستگاه خون رسانی بدن و هم چنین فشارخون داشته باشد.

شاید تا به حال مشاهده کرده باشید که با یک عصبانیت یا نگرانی ساده فشارخون تان بالا رفته باشد و یا با مواجه شدن با یک صحنه ی ترسناک فشار خون تان شدیداً افت کند، محققان این گونه تغییرات فشارخون را آنی یا زود گذر می نامند و می گویند در ایجاد بیماری فشارخون بالا تاثیر زیادی ندارد.

البته نتیجه ی برخی تحقیقات پزشکی دیگر نشان می دهد داشتن ناراحتی های عصبی، استرس و نگرانی طولانی مدت می تواند تاثیر نامناسب روی سلامت دستگاه خون رسانی بدن و هم چنین فشارخون داشته باشد. بنابراین توصیه می شود با توکل به خداوند، نگرانی و افسردگی را از خود دور سازید.

در یک تحقیق با بررسی 4000 فرد جوان نشان داده شده که افرادی که به هنگام انجام یک بازی دشوار ویدیویی و فعالیت های مشابه، کم تر دچار استرس شدند، بروز فشارخون بالا در سنین 40 تا 50 سالگی در آن ها کمتر مشاهده شده است. می توان نتیجه گرفت افرادی که در شرایط فشار روانی خون سردی خود را حفظ می کنند احتمال ابتلای آن ها به فشارخون در سنین بالا کمتر است.


کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب فشارخون، پیشگیری و درمان/ دکتر محمد صادق کرمانی/ ناشر: یاس زهرا/ ص45