سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

تاثير روزه بر زخم معده

5 دوشنبه 24 خرداد 1395
اگر كسي براستي دچار زخم معده و يا بيماري حاد ديگري است و با روزه و امساك حال او وخيم تر شود بنابر فتواي علما و فقها، روزه بر آن شخص حرام است.

اگر روزه داري سبب ايجاد زخم معده مي شود، طبعا اين سوال پيش مي آيد كه چرا در مللي كه روزه نمي گيرند آمار زخم معده به مراتب بيشتر از مسلمانان است. اگر زخم معده در بين مسلمانان شيوع داشت و در ساير ملل كمتر بود، در اين صورت مسلم مي شد كه بيماري رابطه اي با وضع زندگي مسلمانان دارد كه روزه داري هم يكي از آن عوامل است، درحالي كه آمار زخم معده در ملل غرب با سيستم زندگي ماشيني و در لابه لاي هيجانات روحي رو به تزايد است. عموم مردم بر اين باورند كه بيمار مبتلا به زخم معده نمي تواند روزه بگيرد؛ ما نيز چندان مخالفتي با اين باور نداريم. براي بيماران مبتلا به زخم معده و اثني عشر حاد روزه گرفتن صلاح نيست، ولي آنان كه سابقه زخم داشته و بهبود يافته اند و فعلا بدون علايم بيماري هستند مي توانند روزه بگيرند، و در صورت وجود علايم ناراحتي گوارشي و يا هيپراسيديته از داروهايي مانند سايميتيدين يا رانيتيدين استفاده كنند، ولي در اين مورد چند نكته وجود دارد كه توجه به آنها مي تواند از توصيه هاي عاميانه، كه بسياري را بي جهت از نعمت روزه محروم مي دارد، جلوگيري كند.

نكته اول؛ براي بيماران مبتلا به زخم معده و اثني عشر حاد همان طوري كه گفته شد روزه گرفتن صلاح نيست.

نكته دوم؛ كشف ميكروب هليكوباكتري پيلوري و ارتباط آن با زخم اثني عشر است، به همين خاطر حالا اين بيماري را با آنتي بيوتيك درمان مي كنند. درحالي كه چندسال پيش كساني را كه زخم معده داشتند از مصرف آنتي بيوتيك منع مي كردند و معتقد بودند آنتي بيوتيك ها زخم معده را بدتر مي كنند.

در مورد خالي ماندن معده نيز حالا تصورها تغيير كرده است، و اين طور نيست كه همه معتقد باشند خالي ماندن معده موجب بدتر شدن زخم معده مي شود. اتفاقا نظرياتي وجود دارد كه مي گويد پرخوري و تحميل مقادير زياد غذا به معده در وعده هاي غيرمنظم مي تواند به عنوان عاملي نقش آفرين در تشديد زخم معده و اثني عشر باشد، به همين دليل فعلا براي كساني كه مبتلا به زخم معده هستند تاكيدي بر پرهيز از روزه وجود ندارد و درحال روزه داري و استراحت اسيد معده به جاي غذا صفرا را خنثي مي كند و زخم معده ايجاد نمي شود. كبد كه براي حل و هضم مجبور است دايما صفراي خود را مصرف كند، در مدت 30 روز ترشحات صفراوي را صرف باقيمانده ي غذاي جمع آوري شده خواهد كرد.

اگر كسي براستي دچار زخم معده و يا بيماري حاد ديگري است و با روزه و امساك حال او وخيم تر شود بنابر فتواي علما و فقها، روزه بر آن شخص حرام است.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب اهميت پزشكي روزه داري/ دكتر سيد حبيب الله جعفري/ ناشر: امير كبير/ ص: 35