سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

تاثير بيماري هاي عفوني بر جنين

5 يکشنبه 25 بهمن 1394
برخي بيماري هاي عفوني نظير بعضي از ويروس ها و باكتري ها مي تواند در دوره بارداري ايجاد ناهنجاري هايي در تشكيل اندام جنين شوند

برخي بيماري هاي عفوني نظير بعضي از ويروس ها و باكتري ها مي تواند در دوره بارداري ايجاد ناهنجاري هايي در تشكيل اندام جنين شوند. مانند سرخچه، تبخال، سيفليس، آبله مرغان، سرخك و ... كه به صورت خلاصه به بعضي از مهم ترين آن ها اشاره مي شود.

سرخجه : يك بيماري شايع و ساده ويروسي دوران كودكي است كه با تب خفيف، بثورات پوستي و بزرگ شدن غدد لنفاوي پشت گوش مشخص مي شود، و معمولا بعد از يك بار ابتلا به اين بيماري مصونيت كامل براي فرد ايجاد مي شود. در صورتي كه دختري در دوران كودكي به اين بيماري مبتلا نشده باشد و يا واكسن آن را دريافت نكرده باشد آمادگي ابتلا به اين بيماري را دارد و چنان چه پس از ازدواج و در هنگام بارداري به اين بيماري مبتلا گردد، يك سري ناهنجاري هاي جنسي در جنين ايجاد مي شود مانند نقص دائمي رشد، ناهنجاري هاي قلبي، كوچكي سر و مغز، كري، آب مرواريد، مشكلات خوني، كبدي و استخواني. به همين خاطر لازم است چنان چه دختري قبلا به اين بيماري مبتلا نگرديده است واكسن سرخجه را بايد در آستانه ازدواج تزريق نمايد و بعد از تزريق واكسن تا 3ماه باردار نشود. در هنگام بارداري نيز از تناس با هر فردي كه علائم ابتلا به سرخجه را دارد بپرهيزيد.

توكسوپلاسموزيس : عامل ايجاد كننده اين بيماري يك نوع انگل است كه در گوشت هاي آلوده به آن، يافت مي شود و در صورت ابتلا مادر باردار به اين نوع بيماري مي تواند معلوليت هايي از قبيل مشكلات چشمي، رسوب ذرات آهكي در مغز، كوچكي مغز و مشكلات عضلاني براي جنين به وجود آورد.

يرقان( هپاتيت B) : چنانچه مادري ناقل هپاتيت B باشد در دوران حاملگي اين ويروس از جفت عبور كرده و به جنين مي رسد و نوزاد اين افراد هپاتيت نوزادي دارند كه از جمله بيماري هاي ويروسي خطرناك است.

 

 كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب دانستني هاي قبل از ازدواج و بعد از ازدواج/ مهناز عقيلي/ ناشر: آذريون/ص: 32