سالم باشیم

فشار خون

خانه/فشار خون

تأثیر سن افراد بر فشارخون

5 شنبه 6 تير 1394
فشارخون بالا ممکن است در هر سنی به سراغ آدم بیاید ولی بیشتر مواقع، افراد میان سال به این بیماری مبتلا می شوند.

عامل سن بر روی بسیاری از فعالیت های عمومی بدن تأثیر می گذارد؛ خواه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم.

گروهی از محققان معتقدند که سن به خودی خود تاثیر مستقیمی روی ایجاد فشارخون بالا ندارد، بلکه دیده شده با افزایش سن افراد، فعالیت بدنی شان کم و وضعیت روحی شان نیز بدتر شده است و همچنین تغذیه ی مناسب با سن خود ندارند که این عوامل به خودی خود ایجاد کننده ی فشارخون بالا و دیگر عوارض پیری می باشد.

اعتقاد گروهی دیگر از محققین بر این است که هر چه سن بالاتر می رود، فشارخون به صورت طبیعی بیشتر می شود. در هر صورت می توان نتیجه گرفت که با افزایش سن، احتمال ابتلا به فشارخون بالا، زیادتر می شود.

در مورد فشار خون می توان گفت هر چه سن بالا می رود، احتمال ابتلا به فشار خون بالا نیز بیشتر می شود. البته این نکته را باید بدانید که فشارخون بالا ممکن است در هر سنی به سراغ آدم بیاید ولی بیشتر مواقع، افراد میان سال به این بیماری مبتلا می شوند.

هنگامی که این عامل با عوامل دیگری چون چاقی و نداشتن تغذیه ی صحیح و... همراه شود، بسیار خطرساز می گردد. چرا که هم احتمال افزایش فشارخون و هم ابتلا به بیماری های دیگر قلبی عروقی و نیز حملات قلبی یا مغزی زیاد می شود.

افراد بالای چهل سال باید گوش به زنگ باشند و مرتب فشارخون خود را اندازه گیری نمایند، زیرا دیده شده است که اغلب، ابتلا به بیماری فشارخون بالا در سنین بالاتر از چهل سالگی اتفاق می افتند.

کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب فشار خون چرا؟ پیشگیری،درمان/ دکتر محمد صادق کرمانی/ ناشر: یاس زهرا (علیها السلام)/ ص 35