سالم باشیم

پوکی استخوان

خانه/پوکی استخوان

تأثير پروتئين بر پوكي استخوان

5 چهار شنبه 22 مهر 1394
افراد پير و سالخورده اي كه به مقدار زياد گوشت مصرف كرده اند، نسبت به افرادي كه بيشتر پروتئين گياهي خورده اند، خيلي بيشتر دچار پوكي استخوان لگن و شكستگي آن شدند.

افراد پير و سالخورده اي كه به مقدار زياد گوشت مصرف كرده اند، نسبت به افرادي كه بيشتر پروتئين گياهي خورده اند، خيلي بيشتر دچار پوكي استخوان لگن و شكستگي آن شدند. البته اين به آن معني نيست كه پروتئين سبزيجات بهتر است. پروتئين حيواني يا گياهي مهم نيست، ولي چون گياهان منابع فشرده اي از پروتئين نيستند، نمي توان با مصرف آنها پروتئين زيادي بدست آورد، درحاليكه گوشت منبع فشرده اي از پروتئين مي باشد و تامين پروتئين از آن به راحتي صورت مي گيرد.

وقتي شما بيشتر از نياز بدن خود، پروتئين حيواني مصرف مي كنيد، بدن قادر به ذخيره ي اين پروتئين اضافي نيست و نمي تواند فوراً آن را مصرف كند. در نتيجه كبد واحدهاي پروتئيني ساخته شده بنام اسيد آمينه را به تركيبات ديگري بنام اسيدهاي آلي تبديل مي كند كه اين اسيدهاي آلي مي توانند صرف توليد انرژي شوند يا به چربي تبديل شوند و محيط جريان خون را اسيدي كنند. كليه ها براي خنثي كردن اين حالت اسيدي ، مقادير زيادي كلسيم را از استخوان ها برداشته و از طريق ادرار دفع مي كنند.

بيشترين غذاهاي اسيدي شامل؛ پنير، زرده تخم مرغ، گوشت، شير و ساير منابع غني از پروتئين است.

شما مي توانيد به جاي مصرف زياد گوشت و غذاهاي اسيدي در رژيم غذايي خود، با خوردن مقادير زياد ميوه، سبزيجات، غلات كامل، حبوبات، آجيل و ساير دانه هاي خوراكي از مبتلا شدن به پوكي  استخوان پيشگيري كنيد.

زناني كه پروتئين مورد نياز خود را درحد كافي و مناسب دريافت نمي كنند، در طي سالهاي متمادي، استخوان هايشان بيشتر پوك مي شود. بنابراين هم خوردن بيش از حد و هم خوردن خيلي كم پروتئين، باعث پوكي استخوان مي شود و بايستي پروتئين را در حد نياز بدن و به مقدار كافي و لازم از غذاي روزانه دريافت كرد.

هر فردي بطور متوسط 75 – 60 گرم در روز ( 1 گرم به ازاي كيلو گرم وزن بدن) پروتئين نياز دارد.

به طور دقيق نمي توان تعيين كرد، در چه صورت پروتئين را به مقدار خيلي زياد دريافت كرده ايم، ولي اگر بيشتر از 3 يا 4 برابر مقدار توصيه شده در روز دريافت كنيم، دچار مصرف بيش ازحد آن  شده ايم .

 

منبع: تبيان