سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

بيماري هاي مو و روش هاي درماني

5 چهار شنبه 13 آبان 1394
اين قارچ كه روي پوست انسان زندگي و از آن تغذيه مي كند، باعث خارش و پوسته پوسته شدن ناحيه مبتلا به قارچ مي شود. به نظر مي رسد حدود نيمي از جمعيت انسان ها از شوره سر رنج مي برند و ظاهرا مردان بيشتر از زنان مستعد ابتلا به اين قارچ هستند.

شوره سر

راز ژنتيكي قارچي كه باعث ايجاد شوره سر مي شود، فاش شد.

اين قارچ كه روي پوست انسان زندگي و از آن تغذيه مي كند، باعث خارش و پوسته پوسته شدن ناحيه مبتلا به قارچ مي شود. به نظر مي رسد حدود نيمي از جمعيت انسان ها از شوره سر رنج مي برند و ظاهرا مردان بيشتر از زنان مستعد ابتلا به اين قارچ هستند. به طور متوسط، بيش از 10 ميليون قارچ شوره سر روي سر هر فرد وجود دارد.

اين قارچ ها كه به طور ژنتيكي با مخمرها هم خانواده اند، از سبوم (ماده اي چرب كه توسط غدد چربي ساز پوست توليد مي شود) تغذيه مي كنند.

شوره سر مشكل خفيف اگزماي پوستي است كه عوامل ارثي، هورموني و محيطي آن را ايجاد مي كنند. استرس و خستگي از مهمترين عوامل ايجاد و تشديد شوره سر هستند زيرا موجب كاهش سيستم ايمني بدن و ابتلا به انواع عفونت و اگزماي پوستي مي شوند.

همچنين كمبود برخي ريز مغذي ها همانند روي در بدن نيز موجب ايجاد شوره سر مي شود. تغيير فصل و جريان نداشتن هوا در بين موها از ديگر عوامل ايجاد شوره سر است. تغذيه مناسب يكي از راه هاي كاهش شوره سر است.

موخوره و درمان آن

موخوره آسيبي است كه برس و سشوار به موي سر وارد مي كنند. در اين آسيب لايه و سطح محافظ مو در انتهاي فيبرهاي مويي نوك مو از بين مي رود. موخوره بيشتر در موهاي خشك و شكننده به وجود مي آيد. وقتي سطح محافظت كننده مو از بين مي رود و امكان جايگزيني آن به وجود نمي آيد، سر مو چند شاخه مي شود. شامپوهاي اسيدي يا قليايي، فرهاي دائمي، رنگ كردن زياد، دكلره كردن بيش از حد، استفاده از برس هاي نايلوني و فلزي و شانه هايي كه دندانه هايي نوك تيز دارند در به وجود آمدن و تشديد موخوره مؤثر هستند.

راه هاي متفاوتي براي درمان موخوره وجود دارد

يك ليوان شيرين بيان را در سه ليوان آب جوشيده بريزيد و بگذاريد 10 دقيقه بجوشد و آرام آرام دم بكشد. بعد از اين كه سرد شد، آن را صاف كنيد و هر روز از اين مايع به موي سرتان بماليد. پس از مدت كوتاهي متوجه خواهيد شد موخوره تان درمان شده است.

ريشه كنجد را در آب جوش خيس كنيد و بگذاريد 15 دقيقه به همين حالت بماند. بعد از آن ريشه كنجد را به مدت 30 دقيقه در آب جوش، بجوشانيد؛ مايع صاف شده را به موهايتان بماليد.

موهايتان را در آب جوشانده تخم پياز قرار دهيد.

استفاده از جوشانده گل بابونه و گل ختمي به صورت ماهي يكبار، براي درمان موخوره مفيد است.

در يك لگن آب چند قطره آمونياك بريزيد و موهايتان را با آن بشوييد.

به مقدار مساوي قهوه خام، نخود خام، روناس و زرده تخم مرغ را مخلوط كنيد و به صورت خمير درآوريد و به موهايتان بماليد. صبح موهايتان را بشوييد و با روغن زيتون چرب كنيد.

گل ريواس، شاه تره و سدر را به ميزان مساوي در آب خيس كنيد و پس از اين كه 24 ساعت ماند، مايع صاف شده آن را به سر بماليد.

نيم كيلو آرد نخود خام را با 200 گرم برگ مورد و نيم كيلو حنا مخلوط كنيد. سپس آن را به پنج قسمت تقسيم كنيد و پنج شب پشت سر هم با زرده تخم مرغ به سر بماليد.

روغن بادام و بنفشه و كتيرا براي درمان موخوره مفيد است.

غير از درمان هاي گياهي ذكر شده براي معالجه موخوره، به موارد زير توجه كنيد:

نوك موها را چند سانتي متر كوتاه كنيد.

از برس ها و شانه هايي از جنس مواد طبيعي (چوب و ...) استفاده كنيد.

از روغن هاي گياهي به موهايتان بماليد

از شامپوهاي طبيعي كه اسيدي و قليايي نيستند استفاده كنيد.

هنگام شست و شوي موها از آب خيلي گرم استفاده نكنيد.

كمتر از سشوار استفاده كنيد.

گاهي موهايتان را ببافيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب فرهنگ زيبايي و درمان پوست و مو/ مهدي ضيايي/ ناشر:عصر جوان/ ص128