سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

بي اختياري ادرار را درمان كنيد

5 سه شنبه 18 خرداد 1395
در بيشتر موارد، درجه بي اختياري در افراد متفاوت است و نمي توان گفت يك عارضه طبيعي ناشي از افزايش سن است

بي اختياري ادرار در حقيقت يك علامت است نه يك بيماري اما عواقب بي اختياري ادرار ممكن است موجب تضعيف اعتماد به نفس در فرد شده و زندگي اجتماعي و شغلي او را تحت تاثير قرار دهد. پزشكان بي اختياري ادرار را يك بيماري اجتماعي مي خوانند. زيرا افرادي كه به اين مشكل دچارند به هر اقدامي متوسل مي شوند تا زندگي خود را به نوعي با اين معضل وفق دهند.

در بيشتر موارد، درجه بي اختياري در افراد متفاوت است و نمي توان گفت يك عارضه طبيعي ناشي از افزايش سن است. اين مساله اجتناب ناپذير و تغيير ناپذير نيست. گاهي حتي با كمترين كوشش مي توان از شدت بي اختياري كاست و يا از آن پيشگيري نمود. به جاي وفق دادن زندگي با مساله بي اختياري، مي توان بي اختياري را با زندگي تطبيق داد.

 

  • راه هايي كه در اين خصوص به شما كمك مي كند:

ثبت زمان تخليه مثانه:

به مدت يك هفته به يادداشت كردن و ثبت غذاهايي كه خورده و آشاميده ايد و زمان هاي دفع ادرار و تعداد دفعات نشت ادرار بپردازيد. اين كار به شما و پزشك در كشف علت بي اختياري كمك مي كند.

عدم مصرف زياد مايعات:

ثبت زمان و دفعات تخليه ادرار ممكن است اين نكته را آشكار سازد كه روزانه چند ليتر آب از بدن دفع مي شود. اين مشكل اغلب براي افرادي پيش مي آيد كه به دليل داشتن رژيم، مجبور به نوشيدن آب و مايعات زيادي هستند. اگر اندكي از مقدار مايعات مصرفي كاسته شود بي اختياري تا حدودي برطرف مي شود.

بيش از حد مصرف مايعات امتناع نكنيد:

كاستن بيش از حد حجم مايعات مصرفي آن هم بدون تاييد پزشك ممكن است عوارضي چون كاهش آب بدن، وخامت مشكلات ادراري و حتي بروز بيماري هاي جدي را در پي داشته باشد.

اجتناب از مصرف الكل:

مشروبات الكلي از جمله عواملي هستند كه موجب تشديد بي اختياري ادرار در فرد مي شوند.

ترك سيگار:

نيكوتين موجود در سيگار سبب تحريك جدار مثانه مي شود. چنانچه به بي اختياري فشاري مبتلا باشيد سرفه مي تواند عاملي براي نشت ادرار باشد.

كاهش وزن اضافه:

افراد چاقي كه حتي چندكيلو از وزن خود كاسته اند در كنترل ادرار موفق تر بوده اند و در اين خصوص مشكل كمتري داشته اند.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب درمان هاي خانگي/ دبورا تكاك/ مترجم: مينا اسماعيلي/ ناشر: گلبرگ/ ص11