سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

بررسي علل سندرم تخمدان پركيست و درمان آن

5 سه شنبه 18 اسفند 1394
سندرم تخمدان پركيست وضعيتي است كه تخمدان هاي زنان و در برخي موارد غده هاي فوق كليه بيش از اندازه ي عادي هورمون هاي آندروژن توليد مي كنند

دلايل بروز سندرم تخمدان پركيست

سندرم تخمدان پركيست وضعيتي است كه تخمدان هاي زنان و در برخي موارد غده هاي فوق كليه بيش از اندازه ي عادي هورمون هاي آندروژن توليد مي كنند. مقدار بالاي اين هورمون ها باعث مي شود تخمدان ها تخمك هاي كمتري توليد كنند و حتي ممكن است اصلا هيچ تخمكي آزاد نكنند و كيسه هايي پر از مايع به نام كيست درون تخمدان ها پديد مي آيد. اين بيماري تاحدي جنبه ارثي دارد.

رژيم غذايي در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلي كيستيك

  • در رژيم غذايي خود غلات و دانه هاي كامل و سبوس دار را بيش تر بگنجانيد و مصرف محصولات فرآوري شده و پخته مثل انواع شيريني و ماكاروني را محدود كنيد.
  • مصرف ميوه و سبزيجات را در رژيم غذايي افزايش دهيد.
  • مصرف گياهان حاوي استروژن هاي گياهي نظير سويا، سبزيجات داراي برگ سبز، تخم كتان، مارچوبه، چغندر، فلفل دلمه، انواع كلم، هويچ، كاهو و پياز و ... را افزايش دهيد.

درمان:

تحت نظر پزشك از داروهاي مختلف مانند داروهاي ضد ديابت (متفورمين) استفاده كنيد.

گياهان مؤثر بر سندرم تخمدان پركيست

گياهان مورد استفاده؛ رازيانه، دوقسمت و نبات، يك قسمت

روش تهيه و مقدارمصرف: رازيانه و نبات را به نسبت داده شده مخلوط كرده و بكوبيد. هر هشت ساعت يك قاشق چاي خوري از آن را مصرف كنيد. در صورتي كه تمايل به مصرف نبات نداشته باشيد مي توانيد رازيانه كوبيده شده را به تنهايي استفاده كنيد و در اين صورت در هشت ساعت بايد نصف قاشق چاي خوري رازيانه استفاده كنيد. مدت زمان مصرف حداقل سه ماه متوالي مي باشد.

گياه مورد استفاده؛ شبدر قرمز

روش تهيه و مقدار مصرف: يك قاشق مرباخوري شبدر قرمز كوبيده شده را در يك فنجان به مدت ده دقيقه دم كنيد. سپس آن را صاف كرده و مصرف كنيد. ميزان مصرف سه فنجان در هر شبانه روز و حداقل سه ماه متوالي مي باشد. در بارداري مصرف نسخه را قطع كنيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان 1/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 51