سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

براي دوري از عصبانيت چه غذاهايي نخوريم؟

5 چهار شنبه 5 خرداد 1395
مصرف خيلي زياد كافئين مي تواند منجر به اضطراب، عصبانيت خيلي شديد، تعريق، افزايش ضربان قلب و فشارخون بالا گردد

موادي كه بايد از خوردن آن ها اجتناب كرد يا مصرف آن ها را به حداقل كاهش داد:

شكلات و پنيرهاي كهنه: اين مواد در تشديد مشكلات عصبي گوناگون نقش قابل توجهي از جمعيت جهان را درگير كرده است و در زن ها شايع تر از مردهاست، در اثر استفاده از شكلات و پنيرهاي كهنه تشديد مي شود.

شكر و شيريني ها: كربوهيدرات هاي تصفيه شده مثل شكر و شيريني ها باعث يك آرامش فوري ولي مقطعي و موقتي مي شوند و در واقع قند خون را به سرعت بالا برده كه متعاقب آن انسولين بالا مي رود و ممكن است قندخون را خيلي پايين تر از مقدار طبيعي بياورد، كه باعث ملال و خستگي مي شود.

آرد سفيد: آردهاي سفيد و بدون سبوس، به دليل دارا بودن گلوتن با شدت گرفتن افسردگي در ارتباط است. بنابراين بهتر است تا حد امكان از نان هاي سبوس دار استفاده مي شود.

چاي و قهوه فراوان: اين مواد حاوي كافئين هستند. كافئين هوشياري را افزايش داده و خستگي را كاهش مي دهد. ولي مصرف خيلي زياد كافئين مي تواند منجر به اضطراب، عصبانيت خيلي شديد، تعريق، افزايش ضربان قلب و فشارخون بالا گردد.

سوسيس، كالباس و غذاهاي كنسرو شده: اين مواد و ساير غذاهايي كه به آن ها طعم دهنده هايي با طعم گوشت يا مونوسديم گلوتامات، فلفل و ساير ادويه جات محرك افزوده مي گردد، قادر به تشديد حملات عصبي و ميگرني هستند.

رژيم كاهش وزن نادرست: اين رژيم باعث مي شود كه استفاده از پيش ساز سروتونين دچار اختلال شده و مقدار آن در بدن كاهش يابد كه زمينه ساز ابتلا به افسردگي است. هم چنين افرادي كه از رژيم هاي غيراستاندارد استفاده مي كنند در به خاطر سپردن اطلاعات جديد مشكل مي شوند، بنابراين توصيه ما اين است كه اگرقصد كاهش وزن داريد حتما با يك متخصص در زمينه تغذيه مشورت كنيد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان(4)/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 30