سالم باشیم

آرایشی

خانه/آرایشی

براي برنزه شدن، راه بي خطري هست

5 سه شنبه 21 مهر 1394
متأسفانه اين يك باور غلط درباره برنزه كردن پوست است كه بعضي ها پس از شنيدن خبر مضر بودن برنزه كردن پوست با آفتاب و دستگاه هاي سولاريوم به آن روي آورده اند و با استفاده از برخي از مواد غذايي يا روغن هاي گياهي اقدام به برنزه كردن پوست شان مي كنند.

درباره خطرات سولاريوم حتما چيزهايي شنيده ايد. حالا اين سوال پيش مي آيد كه آيا براي برنزه شدن، راه بي خطري هم جود دارد؟

متأسفانه اين يك باور غلط درباره برنزه كردن پوست است كه بعضي ها پس از شنيدن خبر مضر بودن برنزه كردن پوست با آفتاب و دستگاه هاي سولاريوم به آن روي آورده اند و با استفاده از برخي از مواد غذايي يا روغن هاي گياهي اقدام به برنزه كردن پوست شان مي كنند. ولي بايد بدانيد كه اين مواد نه تنها موجب برنزه شدن پوست نمي شوند بكله مواد رنگي موجود در اين گياهان مي تواند از طريق واكنش هاي شيميايي كه زير نور آفتاب رخ مي دهد، موجب واكنش هاي شديد پوستي (قرمزي، پوسته پوسته شدن و خارش پوست و تاول هاي پوستي) شده و در صورتي كه اين ضايعات درمان نشوند، جاي آنها به صورت لكه هاي تيره اي روي پوست مي ماند.

از نظر علمي بايد به شما بگويم كه به غير از استفاده از كرم هاي اتوبرنزه كه به وسيله كارخانه هاي سازنده مواد آرايشي و بهداشتي معتبر ساخته مي شوند و دوام قابل قبولي دارند، هيچ روش بي خطر ديگري براي برنزه كردن پوست وجود ندارد.

در نور آفتاب و اشعه اي كه در اتاق هاي سولاريوم به پوست تابانده مي شود تا پوست برنزه شود، اشعه هاي فرابنفش A و B وجود دارد كه براي پوست خطرناك است و ممكن است موجب سرطان هاي پوستي در سنين ميانسالي و پيري شود ولي اين كرم ها فقط پوست را رنگ مي كنند و بي خطر هستند.

كرم هاي اتوبرنزه مرغوب، چرب نيستند و پايداري رنگ دارند و حداقل 3 تا 4 روز با وجود دوش گرفتن، باقي مي مانند. يك اتوبرنزه خوب هيچ گونه واكنش حساسيتي در پوست شما ايجاد نمي كند. البته بعضي ها كلا به اين كرم ها حساسيت دارند و بايد استفاده از آن را كنار بگذارند. اگر پس از استفاده از اين كرم ها دچار خارش يا قرمزي پوست شديد، بايد به يك متخصص پوست مراجعه كنيد تا ببينيد اشكال از غير استاندارد بودن كرم اتوبرنزه است يا حساسيت پوست شما.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب فرهنگ زيبايي و درماني پوست و مو/ مهدي ضيائي/ ناشر: عصرجوان/ ص33