سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

براي آنان كه در پي چاقي اند

5 يکشنبه 13 دي 1394
مشاوران تغذيه و رژيم درماني نخستين قدم براي چاق شدن را پيدا كردن دليل آن مي‌دانند چرا كه معتقدند بسته به نوع لاغري راه درمان آن هم متفاوت است.

گام اول براي چاق شدن، دليل لاغري را بفهميد

مشاوران تغذيه و رژيم درماني نخستين قدم براي چاق شدن را پيدا كردن دليل آن مي‌دانند چرا كه معتقدند بسته به نوع لاغري راه درمان آن هم متفاوت است. يكي از دلايل لاغري، پركاري غده تيروئيد است كه باعث افزايش سوخت و ساز در بدن مي‌شود. در اين صورت هر چقدر هم غذا بخوريد به دليل سوخت و ساز بالاي بدن، لاغر مي‌مانيد.

عامل ديگر لاغري بيماري بي‌اشتهايي عصبي است و بيماراني كه بي‌اشتهايي عصبي دارند براي چاق شدن بايد ابتدا، عوامل استرس‌زا را در ‌اطراف خود كاهش دهند.

از سويي ديگر برخي افراد، لاغري را از خانواده‌هايشان به ارث مي‌برند و پس از طي دوران نوجواني و جواني، چاق مي‌شوند، لاغري وقتي ايجاد مي‌شود كه دريافت انرژي از طريق مواد غذايي كمتر از مصرف آن در بدن باشد.

لاغر‌ها به ۲ گروه سالم و بيمار تبديل مي‌شوند:

لاغرهاي سالم، معمولاً در طول زمان اضافه وزن پيدا مي‌كنند، اما لاغر‌هاي بيمار، كم غذا هستند و مواد مغذي لازم به آنها نمي‌رسد و به همين دليل بايد به پزشك مراجعه كنند.

گام دوم، رژيم خوشمزه

اگر شما از آن دست لاغر‌هاي رنجور باشيد كه دليل اصلي لاغريتان فقط رژيم بد غذايي است خيلي آسان مي‌توانيد با تغيير اين رژيم، به مرور زمان وزنتان را به حد مطلوب برسانيد. در رژيم غذايي براي چاق شدن‌ از غذاهاي كم‌ حجم و پركالري مانند كره، عسل، خرما و مغز دانه‌ها استفاده كنيد. برخي لاغر‌ها براي چاق شدن سراغ مواد غذايي پرخطر مي‌روند مثلاً ميزان روغن غذايشان را زياد مي‌كنند يا شكر و شيريني را در رژيم غذايي‌شان افزايش مي‌دهند؛ در حالي كه چنين روشي را به شدت رد مي‌كنند و معتقدند اين نوع روش‌ها به سلامت لاغر‌ها آسيب مي‌رساند و حتي احتمال دارد باعث بيماري‌هاي قلبي و عروقي شود!

گام سوم، چطور غذا بخوريم؟

محيطي كه لاغر‌ها در آن غذا مي‌خورند بايد دلچسب و مطلوب باشد. فرد لاغري كه مي‌خواهد با غذا‌خوردن چاق شود، بايد غذايش را در محيطي به دور از استرس بخورد. اگر لاغريد سفره‌تان را رنگين كنيد حتي اگر شده با شاخه گلي. غذايتان بايد خوش طعم و خوشبو باشد و به هيچ وجه ‌ با اصرار ديگران، زيادتر از حد توانتان غذا نخوريد چون در اين صورت از غذا دلزده مي‌شويد و در دفعات بعدي حوصله خوردن نخواهيد داشت.

زياد كردن وعده‌هاي غذايي يكي از راه‌هاي چاق شدن است، حتي اگر در هر وعده ميزان غذاي مصرفيتان كم باشد. خوردن آب با فاصله كمي از آغاز يا پايان وعده‌هاي غذايي، براي لاغر‌ها ضرر دارد، چون شيره‌هاي گوارشي را رقيق مي‌كند و غذا به درستي هضم نمي‌شود.

گام ‌چهارم، لاغر شكم قلنبه نشويد!

شما هم شنيده‌ايد برخي لاغر‌ها مي‌گويند اگر ورزش كنند آب مي‌شوند و به همين دليل در طول رژيم غذاييشان براي چاق شدن، از جايشان تكان نمي‌خورند، مي‌دانيد نتيجه‌اش چه مي‌شود؟ يك شكم قلنبه !

ورزش نكردن در لاغر‌ها باعث چاقي موضعي مي‌شود و براي جلوگيري از چنين اتفاقي، آنها بايد ورزش و پياده‌روي را در برنامه‌هاي روزانه خود بگنجانند.

بي‌تحركي عضلات لاغر‌ها را ضعيف مي‌كند در حالي كه ورزش عضلات آنها را قوي و بزرگ مي‌كند و حتي بر اشتهايشان اثر مي‌گذارد. پياده‌روي نبايد با فاصله‌اي نزديك از آغاز غذا خوردن انجام شود چون احتمال دارد، اشتها را كور كند و به همين دليل بايد ميان ورزش و غذا خوردن فاصله بيندازيد.

 

منبع: زيباشو دات كام