سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

با ناخن های خود درست رفتار کنید

5 چهار شنبه 6 خرداد 1394
شاید عجیب باشد ولی بعضی از خانم ها که شاید تعدادشان هم کم نباشد اهمیتی به سلامت ناخن هایشان نمیدهند.

شاید عجیب باشد ولی بعضی از خانم ها که شاید تعدادشان هم کم نباشد اهمیتی به سلامت ناخن هایشان نمیدهند و بعضی دیگر هم تصور می کنند که اهمیت زیادی قائل هستند در صورتی که در حال از بین بردن و ضرر زدن به سلامت ناخن خود هستند اگر میخواهید با ناخن های خود درست رفتار کنید با سالم باش همراه شوید.

قدم اول مراقبت


ناخن ها سلامت و رشد خود را مدیون تغذیه و رژیم غذایی سالم هستند. غذاهای‌ حاوی‌ آهن، كلسیم، ویتامین‌ب و پتاسیم‌ برای‌ ناخن‌ها مفیدند. مصرف ماست، تخم ‌مرغ، سویا، كلم، آب هویج تازه، زردآلو و ماهی‌ در استحکام ناخن موثر است.

▪ بعضی چیزها باعث‌ تردی‌ و شكنندگی‌ ناخن‌ها می‌ شوند مثل آفتاب، كلر و پاک كننده‌های‌ قوی‌ پس باید از این مواد دوری کرد. از دستكش‌ نخی‌ یا لاستیكی‌ هنگام‌ انجام‌ كارهای‌ خانه‌ و نیز باغبانی‌ برحسب‌ نیاز استفاده‌ كنید.

▪ استفاده‌ بیش‌ از حد از لاك‌ ناخن‌ سلامت‌ ناخن‌ها را به‌ خطر می‌اندازد بهتر است‌ با رعایت‌ بهداشت، سوهان‌ زدن‌ ناخن‌ها و نیز استفاده‌ از یك‌ جلا دهندهِ طبیعی‌ می توان ناخن را زیبا تر کرد. همچنین بیش از یکبار در هفته از لاک برها استفـاده نـکنـیـد زیـرا آنـها بـاعـث خشـکی ناخن میگردند.

▪ اگر ناخن‌های‌ سست‌ و شكننده‌ای‌ دارید آنها را كوتاه‌ و یك دست‌ كنید. ناخنها را خشک و تمیز نگاه دارید این کار مانع از تجمع باکتریها و قارچها روی ناخنها می شود.

▪ در صورت ‌تغییر رنگ ، پوسته پوسته ‌شدن، ترک خوردن‌ و به‌ وجود آمدن‌ خطوط‌ عرضی‌ بر ناخن‌ها و تغییرات‌ بدون‌ دلیل‌ و طولانی‌ مدت‌ در رنگ‌ و شكل‌ ناخن‌ها حتماً باید به پزشك‌ مراجعه‌ کرد.

▪ برای سوهان کشیدن ناخنهایتان از سوهانهای نرم و ظریف استفاده کرده و هـیچگاه ناخنها را در دو جهت سوهان نکشید. ناخن هـا را تنها از سـمـت گوشـه به سمت مرکز ناخن در یک جهت سوهان بکشید.

▪ از ناخن ها استفاده ابزاری نکنید مثلا از آنها برای بیرون آوردن منگنه استفاده نکنید.

قدم دوم شناخت برخی بیماریهای مربوط به ناخن


عفونت های باکتریایی


قرمزی، تورم و درد چین های ناخن اغلب دلیل عفونت باکتریایی است. شایعترین علت ضربه به ناخن ها یا پوست اطراف یا در معرض آب و مواد شیمیایی قرار گرفتن است.

تومورها و زگیل ها


تومورها و زگیل ها در هر قسمتی از ناخن ممکن است رخ دهند بهر حال صفحه ناخن تغییر شکل یافته و یا در اثر رشد تومور یا زگیل تخریب می شود.

عفونت های قارچی


این عفونت در ناخن های پا شایع تر از ناخن های دست است چون این عفونتهای قارچی بیشتر محدود به نواحی مرطوب و گرم و محل های تحمل کننده وزن می شوند.

ناخن در گوشت فرورفته


این مشکل شایعی می باشد. انگشت بزرگ پا بخصوص مستعد است. چیدن نامناسب ناخن ها، استفاده از کفش های تنگ می تواند باعث افزایش انحنای ناخن شده و کناره های ناخن در پوست کناری فرو رفته و باعث پیدایش عفونت و درد شدید می شود. جهت درمان این وضعیت باید قسمت فرورفته در پوست توسط پزشک بریده شده و عفونت نیز درمان شود.

نقاط سفید


نقاط سفید بطور شایع روی ناخن ها دیده می شوند و معمولا عودکننده هستند. این نقاط سفید رنگ در اثر آسیب به ناحیه قاعده ناخن در زمانی که سلولهای ناخن در حال تشکیل شدن هستند رخ می دهند و معمولا جای نگرانی وجود ندارد.

خونریزیهای خطی


انتشار عروق خونی در بستر ناخن می تواند ایجاد خطوط عمودی زیر صفحه ناخن کند. اینها نیز بدنبال ضربه به ناخن و یا مصرف داروی خاص و بیماری های خاص ناخن ایجاد شوند. خونریزی خطی خودبخود بهبود می یابند.

کاری از گروه محتوای سالم باش