سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

با لاك ناخن بيشتر آشنا شويد

5 پنج شنبه 26 آذر 1394
مواد موجود در لاك ناخن نه‌ تنها براي ناخن شخص بلكه براي صورت و پلك چشم نيز ايجاد حساسيت مي‌كند. به همين دليل گفته مي‌شود لاك ناخن از شايع‌ترين علل ايجاد حساسيت پلك چشم است.

لاك‌ها انواع مختلفي دارند و بر اساس تركيبات تشكيل‌دهنده، كيفيت مواد حلال و رنگي و مواد آلرژي‌ زا تقسيم‌بندي مي‌شود. از دلايل اصلي خشك شدن، تغييرات رنگ و خشن شدن سطح ناخن استفاده پي ‌در پي از استون است؛ چراكه اين ماده يك حلال با خاصيت تحريك‌كنندگي است.

البته وجود طولاني‌ مدت لاك بر روي ناخن باعث تغييراتي در رنگ و حالت ناخن خواهد شد؛ چراكه لاك هم داراي مواد حلال با خاصيت تحريك‌ پذيري است، اما فقط شدت آن نسبت به استون كمتر است. بنابراين همان حالات خشن و خشك شدن را براي ناخن ايجاد مي‌شود.

مواد موجود در لاك ناخن نه‌ تنها براي ناخن شخص بلكه براي صورت و پلك چشم نيز ايجاد حساسيت مي‌كند. به همين دليل گفته مي‌شود لاك ناخن از شايع‌ترين علل ايجاد حساسيت پلك چشم است.

اينكه اعلام مي‌شود لاك ناخن از شايع‌ترين علل حساسيت پلك چشم بوده، به علت ارتباط ميان دست و چشم است؛ چرا كه كشيدن دست همراه با ناخن‌هاي لاك‌ زده بر روي چشم و پلك منجر به حساسيت پلكي مي‌شود.

هرچه ميزان كيفيت مواد به‌ كار رفته در تهيه لاك بهتر باشد، كمتر شاهد عارضه‌هاي پلكي و پوستي هستيم، اما با اين‌ وجود بهتر است افراد كمتر از لاك استفاده كنند.

بهتر است براي كودكان كمتر از لاك استفاده شود؛ زيرا پوست كودك حساس‌تر و نازك‌تر بوده و قطعا استون و لاك آلرژي بيشتري ايجاد مي‌كند.

پاك كننده لاك ناخن

پاك كننده لاك ناخن، حلال هايي هستند كه قشر نازك به جا مانده از لاك ناخن را حل مي ‌كنند. اين حلال ها به طور عمده مركب هستند از استون يا اتيل استات يا هردو كه به آن ها مقادير ‏اندكي بوتيل استيارت و دي ‌اتيلن گليكول و مونو متيل اتر افزوده شده است تا اثر خشك ‏كنندگي حلال را كاهش دهد.

هم لاك ناخن و هم پاك كننده‌هاي لاك ناخن بسيار آتش گيرند و ‏بايد مراقبت هاي لازم به عمل آيد تا هرگز اين مواد در مجاور شعله باز يا سيگار روشن ‏مصرف نشوند.‏

مهم ‌ترين حلالي كه براي پاك كردن لاك ناخن به كار مي ‌رود، استون است كه گاهي اوقات باعث خشكي زياد صفحه ناخن و التهاب پوست اطراف ناخن مي ‌شود.

توصيه مي شود كه: با در نظر گرفتن جوانب احتياط ناخن را در محلول گرم حلال (استون)، غوطه ‌ور كنيد. اين كار باعث جدا شدن راحت ‌تر لاك ناخن و صدمه كمتر به صفحه ناخن ‌ها مي ‌شود.

اخيراً با اضافه كردن موادي مانند پروپيلن گليكول به استون، شدت خشك ‌كنندگي آن را روي ناخن كاهش داده ‌اند ولي همچنان پاك ‌كننده اصلي پوليش ناخن، استون است.

انواع محصولات تقويت‌كننده ناخن

محلول استحكام‌بخش نوك ناخن‌هاي شكننده

اين محصول نوك ناخن‌ها را محكم كرده و از شكستن آن ها جلوگيري مي‌كند و مانع از لايه‌ لايه شدن نوك ناخن ‌ها شده و موجب مي‌شود ناخن ‌ها به صورت طبيعي رشد كنند.

محلول محرك رشد ناخن‌ها

حاوي روغن ‌هاي جوانه گندم، بادام شيرين و زيتون است كه با نفوذ به ريشه ناخن موجب تغذيه و تسريع رشد آن مي ‌شود.

محلول تقويت‌كننده ناخن‌هاي نرم و شكننده

يك پوشش دو لايه است كه موجب تقويت و افزايش استحكام ناخن‌ها مي ‌شود.

نرم كننده هاي پوست اطراف ناخن ها

نرم كننده بشره يا روپوست، به طور عمده عامل هاي مرطوب كننده و مواد قليايي هستند كه ‏براي نرم كردن پوست اطراف ناخن ها به كار مي ‌روند. بنابراين پوست اطراف ناخن ها را مي ‌‏توان به شكل مطلوب در آورد. استفاده از مواد قليايي براي نرم كردن و متورم كردن پروتئين، ‏به خوبي شناخته شده است.‏

بهبود دهنده رنگ ناخن

بهترين راه ‌حل براي ناخن‌هايي است كه زرد شده‌اند. اين محلول ظاهر و رنگ ناخن‌ها را سالم، طبيعي و درخشان مي ‌كند و رنگ ملايم و زيبايي به ناخن مي ‌دهد. اما بهترين راه براي از بين بردن رنگ زرد ناخن، عدم استفاده از لاك مي باشد.

محلول جلوگيري از خوردن و جويدن ناخن

مايع بدون خطري است كه به دليل طعم تلخ موجب انصراف از بردن ناخن‌ها به داخل دهان مي ‌شود.

كرم ترميم ‌كننده و زيبايي بخش پوست اطراف ناخن

براي نرم شدن پوست اطراف ناخن و جلوگيري از خشكي و ترك كوتيكول ‌ها استفاده مي‌شود.

محلول از بين برنده پوست‌هاي زايد اطراف ناخن

پوست‌هاي كوچك و نامطلوب دور ناخن را نرم كرده و كنار مي‌‌زند. به اين ترتيب اطراف ناخن تميز و زيبا شده و از پوست نازك دور ناخن مراقبت مي ‌شود.

محلول تقويت كننده و محافظ ناخن

پوشش دولايه ‌اي را ايجاد مي‌كند كه موجب تقويت و افزايش استحكام ناخن‌ها مي ‌شود.

كرم مرطوب‌كننده ناخن‌هاي حساس

شامل آمينواسيدهاي ضروري، ليپيدها و گليسيرين، كلسيم، كلاژن و ويتامين ‌هاي C ،A و E است كه خشكي سطح ناخن را برطرف كرده و به صافي و انعطاف ‌پذيري آن كمك مي‌كند.

 

منبع: بيتوته