سالم باشیم

فشار خون

خانه/فشار خون

با اين روش ها فشار خون خود را كاهش دهيد

5 چهار شنبه 6 آبان 1394
غذاها به طور طبيعي مقداري نمك دارند و فردي كه فشار خون دارد بهتر است غذاها را بي نمك يا خيلي خيلي كم نمك بخورد

غذاها به طور طبيعي مقداري نمك دارند و فردي كه فشار خوندارد بهتر است غذاهارا بي نمك يا خيلي خيلي كم نمك بخورد. از خوردن تن ماهي و غذاهاي كنسرو شده كه شور هستند نيز نبايد استفاده كنند. 

از آنجايي كه بسياري از افراد مبتلا به فشارخون، از بيماري خود آگاه نيستند، توصيه بر كنترل منظم آن وجود دارد، زيرا اين بيماري مانند بالا بودن چربي‌هاي خون، مي ‌تواند براي سال ها بي‌ سر و صدا وجود داشته باشد، بدون آن كه هيچ گونه علائمي را در شخص مبتلا بروز دهد. از اين رو مواردي به شكل توصيه ‌وار در زير مطرح مي ‌گردد و اميد است با به كاربندي اين موارد، به حل مشكل بالا بودن فشارخون بپردازيد:

1. مصرف آب سالم و گوارا را به ميزان قابل توجهي در روز توصيه مي ‌كنم. يك ليوان آب ميوه ي رقيق شده با اندكي پودر ويتامين C ، موجب بهبود عملكرد دستگاه ايمني و ترميم سرخرگ‌ها مي ‌شود.

2. مصرف نان‌ها و مواد كربوهيدراتي تهيه شده از آردهاي سفيد و بدون سبوس تصفيه شده را به حداقل برسانيد و از نان‌هاي سبوس‌دار به خصوص حاوي سبوس جو دو سر استفاده كنيد.

3. مصرف قند و شكر و ساير فرآورده‌هاي تهيه شده از آنها مثل نوشابه‌ها، مربا، ژله، شكلات، كيك‌ها و شيريني‌ها را محدود يا حذف كنيد.

4. تحقيقات ثابت كرده است كه كودكانپيش دبستاني كه هر روز 4 وعده ميوه و سبزي و دو وعده لبنيات مصرف مي ‌كنند، در نوجواني فشار خون پايين‌ تري نسبت به ساير افراد دارند و در اصل احتمال ابتلا به حمله ي قلبي، سكته و ساير بيماري هاي ناتوان ‌كننده در افرادي كه زودتر به فشار خون مبتلا مي ‌شوند، بيشتر است.

5. سعي كنيد غذا را كامل بجويد و حتما غذاي خود را در محيطي آرام و به دور از استرس و تشنج ميل فرماييد.

6. با اجتناب از مصرف غذاهاي خيلي گرم يا خيلي سرد، اعمال هضمي را بهبود بخشيد.

7. نوشيدن هر نوع نوشيدني را با غذا و در كنار غذاي اصلي به دليل تداخل در هضم محدود كنيد.

8. از مصرف غذاهاي سرخ كرده يا غذاهايي كه در درجه ي حرارت‌هاي بسيار بالا و يا با مدت زمان طولاني تهيه مي ‌شوند، خودداري كنيد و به خاطر داشته باشيد، استفاده ي چند باره از روغن‌هاي آشپزي عاملي در بالا بردن فشار خون است.

9. از مصرف مواد حاوي افزودني‌ها و غذاهاي فرايند شده كه حاوي مقدار زيادي نمكو ادويه‌ها هستند، مثل انواع سوسيس و كالباس، غذاهاي كنسروي، شورها، ترشي‌ها و چاشني‌هاي كارخانه ‌اي جداً خودداري كنيد.

10. چاي، قهوه و شكلات را بسيار محدود كنيد و تا 1 ساعت پس از صرف غذا چاي ننوشيد و به جاي آنها از چاي‌ها و دم‌كردني‌هاي گياهي (مثل گل گاو زبان) استفاده كنيد.

11. از مصرف نمك و غذاهاي پرنمك و ادويه بپرهيزيد. به جاي نمك مي ‌توانيد از سبزيجات تازه يا خشك، ادويه جات مفيد (زردچوبه، دارچين و...)، پودر سير و پياز و آب ليموي تازه استفاده كنيد.

12. موادي مثل كره، خامه، مارگارين، دنبه، سس‌ها و روغن هاي جامد را از برنامه ي غذايي حذف كرده و به جاي آنها از روغن زيتون و روغن هاي گياهي مايع و روغن ماهي استفاده كنيد.

13. مغز‌ها و دانه‌هاي گياهي مثل گردو حاوي مواد مغذي بي ‌شماري هستند. مي ‌توانيد از آنها در رژيم غذايي روزانه بهره ببريد. استفاده از آنها در سالادها به خوش طعم و مقوي كردن آنها كمك شاياني مي ‌كند.

14. حداقل 3 بار در هفته ماهي بخوريد و به جاي گوشت‌هاي قرمز سعي كنيد از گوشتسفيد استفاده كنيد.

15. از استرس بپرهيزيد، زيرا يكي از عوامل بالا بردن فشار خون كه بسيار سريع هم عمل مي‌ كند، استرس و عصبانيت است.

16. هر روز زماني را براي استراحت در نظر بگيريد و به خاطر داشته باشيد، كار كردن بي ‌وقفه بيشترين فشار را بر سلامتي شما وارد خواهد آورد. حتي اگر عادت به خوابيدن در ميانه ي روز نداريد، براي دقايقي چشم‌ها را روي هم گذاشته و به استراحت بپردازيد.

17. ورزش‌هايي مثل: پياده ‌روي، شنا، دوچرخه سواري ورزش‌هاي مناسبي براي پايين آوردن فشار خون به شمار مي ‌آيند. بنابراين حداقل 3 بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقيقه ورزش كنيد.

18. از گلپر، آويشن، نعناع خشك، كنجد و... به جاي نمك استفاده كنيد.

19. سيگاررا به طور كامل از برنامه ي‌ زندگي خود حذف كنيد.

اميد است با راهكارهاي تغذيهاي ارائه شده گامي مؤثر در جهت كاهش فشار خون و از بين علل ابتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي برداريد و جاده ي زندگي را با همواري بيشتري طي كنيد.

عواملي كه باعث بالا رفتن فشار خونمي‌ شوند

استرس

هنگامي كه در وضعيتي فوق ‌العاده، اعم از تغيير موقعيت، اضطراب، عصبانيت و... قرار مي ‌گيريم، بدن ما فعاليت خود را با يك سري تغييرات سريع داخلي تنظيم مي‌ كند كه يكي از مهم‌ترين آنها، آزاد شدن هورمون آدرنالين از غدد فوق كليوي است كه با افزايش تعداد ضربان قلب و تنگ كردن عروق به كمك يك سري ترشحات ديگر، منجر به بالا رفتن فشار خون و رسيدن خون اكسيژنه به عضلات و مغز مي ‌شود.

نمك

ثابت شده است كه شيوع فشار خون بالا در مناطقي از جهان كه مصرف نمك بالاست، بيشتر است. مصرف نمك زياد از دوران شيرخوارگي پايه‌ اي براي بالا رفتن فشارخون در سنين بالاتر خواهد شد. محدود كردن نمك در سال هاي بعدي براي بازگرداندن فشار خون به سطح مناسب كافي نيست و كمي منجر به بهبودي مي ‌شود.

يك قاشق چاي خوري نمك حاوي 2300 ميلي گرم سديم است كه اين مقدار معادل كل مقدار مصرفي توصيه شده ي روزانه را تشكيل مي ‌دهد.

سيگار

با اولين پك به سيگاريا پيپ، فشار خون سيستوليك تا 25 ميلي ‌متر جيوه افزايش مي ‌يابد و علت آن نيز، آزاد شدن آدرنالين است.

تصلب شرايين (سخت ‌شدن ديواره رگ‌ها) 

تصلب شرايين علت اصلي پرفشاري مزمن خون است كه عامل شروع آن، آسيب به جدار داخلي عروق است و به دنبال رسوب كلسيم، كلسترول و فيبرين و... در جدار عروق رخ مي ‌دهد.

چاقي

فشار خون بالا در افراد چاق، دو برابر افرادي كه اضافه وزن ندارند و در محدوده وزن طبيعي هستند، شايع ‌تر است. در اين موارد، كاهش اندك وزن نيز به پايين آوردن فشار خون شما كمك مي‌ كند.

 

منبع: آكاايران