سالم باشیم

آرایشی

خانه/آرایشی

با آرايش نخوابيد زيرا...

5 يکشنبه 26 مهر 1394
شايد عوارض خوابيدن با آرايش در جواني خود را روي پوست نشان ندهد اما در ميانسالي زناني كه در جواني چنين عادتي داشته‌اند پوستي به نسبت چروكيده‌تر از همسالان خود خواهند داشت.

يك سوم زنان حداقل 2 بار در هفته فراموش مي‌كنند قبل از خواب آرايش خود را پاك كنند. شايد عوارض خوابيدن با آرايش در جواني خود را روي پوست نشان ندهد اما در ميانسالي زناني كه در جواني چنين عادتي داشته‌اند پوستي به نسبت چروكيده‌تر از همسالان خود خواهند داشت.

كافي است يك ماه بدون پاك كردن آرايش بخوابيد تا پوستتان 10 سال پيرتر به نظر برسد. خيلي‌ از خانم‌ها مي‌پرسند مگر آرايش با پوست چه مي‌كند؟

برخي خانم‌ها در طول روز ريمل مي‌زنند و گاهي قبل از خواب آن را پاك نمي‌كنند. اين كار چقدر براي مژه آسيب‌زننده است؟

ريمل‌هاي ضدآب باعث بروز كشش در ريشه مژه مي‌شود و مي‌تواند باعث ريزش مژه و كم‌پشتي آن شود. حتي اگر ريمل ضدآب هم نباشد، تماس مژه با بالش يا ماليدن چشم باعث تضعيف ريشه مژه و در درازمدت باعث ريزش آن خواهد شد.

خط چشم چطور؟

خوابيدن با خط چشم، احتمال عفونت چشم را بالا مي‌برد. به هر حال ممكن است در طول شب خانم چشمش را بمالد و اين تركيب وارد چشم شود و دور پلك ايجاد حساسيت كند.

كرم‌هاي آرايشي، كرم‌پودر و پنكيك چطور؟

بهتر است قبل از خواب كرم‌پودر و تمام كرم‌هاي آرايشي حتي ضدآفتاب يا رژ لب با توجه به جنس پوست، با آب و صابون يا شيرپاك‌كن پاك شود تا منافذ پوست باز شود و امكان تنفس پوستي وجود داشته باشد. حداكثر مي‌توان يك كرم‌ مرطوب‌كننده يا كرم شب يا كرم دور چشم ملايم مصرف كرد.

اگر منافذ پوستي بسته بماند چه اتفاقي مي‌افتد؟

چربي و عرق ترشح شده نمي‌تواند از منافذ خارج ‌شود و فشار ناشي از خروج آنها باعث باز شدن منافذ مي‌شود و روزنه‌هاي باز به‌تدريج باعث چروكيدگي پوست مي‌شوند. از سوي ديگر، وقتي پوست شسته نمي‌شود، آلودگي‌هايي كه در طول روز روي آن نشسته در كنار تركيب مواد آرايشي محيط مناسبي را براي رشد باكتري‌ها ايجاد مي‌كند كه مي‌تواند عامل بسياري از بيماري‌هاي پوستي از جمله جوش، حساسيت و اگزما باشد.

آيا با آرايش خوابيدن زمينه خشكي پوست را هم فراهم مي‌كند؟

اگر مواد آرايشي سنگين باشد، مثلا كرم‌پودرهاي گريم، جلوي رطوبت‌رساني به پوست را مي‌گيرند و باعث خشكي آن مي‌شوند. گاهي نيز حساسيت به اين مواد باعث قرمزي و خارش مي‌شود كه خود زمينه‌ساز خشكي پوست است.

در طول شبانه‌روز ماندن چند ساعت آرايش روي صورت به پوستمان صدمه نمي‌زند؟

نهايتا 3-2 ساعت. استفاده از مرطوب‌كننده‌ها و ضدآفتاب‌ها اشكالي ندارد اما استفاده از كرم‌پودر و كرم‌هاي آرايشي مخصوص گريم كه در اغلب جشن و مهماني‌ها كاربرد دارد، نبايد بيش از اين مدت روي پوست بماند و فورا بايد پاكشان كرد تا منافذ پوستي مهلت تنفس پيدا كند. حتما پس از برگشتن از جشن و مهماني‌ها بايد آرايش را پاك كرد. تاكيد مي‌كنم حتي اگر خسته‌ايد كمي درباره مضرات خوابيدن با آرايش تامل كنيد و به اين فكر كنيد كه ارزش چند دقيقه وقت گذاشتن براي پاك كردن پوست بيش از اينهاست.

اين نكات در مورد آرايش پوست بود. آيا باقي ماندن موادي كه براي آرايش مو به كار مي‌روند هم در طول شب مي‌تواند عارضه داشته باشد؟

كساني كه مويشان را با كش مي‌بندند يا موي درست شده با سنجاق و بست‌هاي مختلف را در طول شب باز نمي‌كنند يا با بيگودي بسته شده و موي ژل و تافت و ساير مواد آرايشي خورده، مي‌خوابند، مدت تماس اين مواد خشك‌كننده و مضر با مو را زياد مي‌كنند و احتمال ريزش مو را بالا مي‌برند. در چنين شرايطي حتما بايد ابتدا حمام كرد تا اين مواد و تركيب‌ها از روي موي پاك شود.

 

منبع: راستينه