سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

اگزما چيست و عوامل بروز آن كدامند؟

5 پنج شنبه 16 ارديبهشت 1395
يكي از مشكلات پوستي كه ممكن است ماه ها و سال ها پابرجا مانده و موجب آزار و ناراحتي بيمار شود، اگزما است. اگزما از شايع تري بيماري هاي حساسيتي پوست محسوب مي شود.

عوامل بروز اگزما:

موادي كه به طور شايع موجب بروز يا شدت يافتن اگزما مي شوند، در چند گروه طبقه بندي مي شوند كه عبارتند از:

لوازم آرايشي و بهداشتي و دارويي از جمله لوازم آرايشي، بهداشتي معطر از قبيل عطر، ادوكلن، لوازم آرايشي و بهداشتي محرك مانند رنگ مو، صابون هاي معطر، لوازم آرايشي و بهداشتي غيراستاندارد

مواد شيميايي و سنتتيك مانند مواد شوينده، پاك كننده مانند پودرهاي لباس شويي و مايع ظرفشويي

فلزات، امروزه استفاده از وسايل فلزي روكش شده با نيكل و كروم، بسيار رواج دارد. لوازمي مانند سنجاق قفلي، زيپ هاي فلزي، دكمه هاي فلزي، قلاب كمربند و بدليجات همگي با فلز حساسيت زاي نيكل روكش شده است و يكي از مهم ترين عوامل بروز اگزما و تشديد آن، به ويژه در خانم ها محسوب مي شوند.

مواد موجود در محيط، گرد و غبار منزل ( كه بعضا حاوي مواد دفعي جانور بسيار كوچكي با نام مايت مي باشد) در صورت تماس با پوست و به ويژه پوست دست، موجب بروز اگزما و يا بدترشدن آن مي شود. سيمان و ساير مواد مشابهي كه در ساختمان سازي به كار مي روند و برخي از گياهان نيز از جمله اين مواردند.

مواد غذايي، تماس پوست بدن با موادي چون عصاره گوجه فرنگي مي تواند به بروز اگزما و يا بدترشدن آن منجر شود. مصرف برخي از مواد خوراكي نظير آجيل و مغزها، تخم مرغ، گندم، شير يا غذاهاي دريايي مي توانند به بدتر شدن اگزما كمك كنند.

ساير عوامل: در نهايت يكي از عوامل مستعد كننده بروز اگزما، شست وشوي مكرر دست با موادي چون صابون است. اين مواد با از بين بردن چربي طبيعي و لايه محافظ پوست، موجب حساس شدن پوست بدن نسبت به مواد خارجي و مستعد كننده بروز اگزما مي گردند.

 

 

كاري ازگروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان(3)/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 77