سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

اگر انسولین کار نکرد

5 چهار شنبه 20 خرداد 1394
اگر تزریق انسولین نتوانست سطح قند خونتان را کنترل کند و یا مرتب دچار واکنش به انسولین می شدید، ممکن است دکتر، پیوند سلول های پانکراس را پیشنهاد دهد


اگر تزریق انسولین نتوانست سطح قند خونتان را کنترل کند و یا مرتب دچار واکنش به انسولین می شدید، ممکن است دکتر، پیوند سلول های پانکراس را پیشنهاد دهد. در این روش تجربی، جراح سلول های سالم سازنده ی انسولین را از یک اهدا کننده به پانکراس فرد دیابتی منتقل می کند. مشکلی وجود دارد: نتایج ممکن است فقط برای چند سال دوام داشته باشد و برای پیشگیری از پس زدن سلول ها باید دارو مصرف کنید. این کار ممکن است عوارض جدی در پی داشته باشد.

امید به یک پانکراس مصنوعی


محققان روی سیستمی کار می کنند که به آن پانکراس مصنوعی می گویند. این ترکیبی یک پمپ انسولین و سیستم نظارت بر قند خون مداوم است که توسط یک برنامه کامپیوتری پیچیده کنترل می شود. هدف این است که مانند نمونه واقعی کار کند. این یعنی با بالا رفتن یا پایین آمدن قند خون آن را تنظیم می کند. آزمایشات اولیه نشان داده این راه به کنترل بهتر قند خون کمک می کند.

ورزش با احتیاط


بدن به فعالیت فیزیکی نیاز دارد، اما وقتی این کار را می کنید باید مواظب باشید.

برای جلوگیری از افت ناگهانی قند خون پزشکتان قبل از انجام ورزش چنین توصیه هایی می کند:


▪ قند خونت را چک کن
▪ دوز انسولین را تنظیم کن
▪ یک میان وعده بخور

حتی ممکن است از شما بخواهد ادرار خود را برای وجود کتون ها چک کنید؛ نشانه ای که میگوید قند خون بالا است. اگر چنین مشکلی وجود داشت از ورزش سخت خودداری کنید.

چه چیزی می توانید بخورید؟


صحبت ها و خرافات زیادی درباره اینکه افراد دیابتی چه چیزی می توانند بخورند یا نمی توانند بخورند وجود دارد. حقیقت این است که هیچ غذایی محدود نمی شود. به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی متعادل و در کنار درمالن می توانید شیرینی نیز استفاده کنید. مهم این است که با درمانگر خود همیشه برای متعادل کردن تزریق انسولین، وعده های غذایی و فعالیت فیزیکی هماهنگ باشید.

می توانید باردار شوید؟


اگر برنامه دارید تا بچه دار شوید حتما پزشک خود را نیز مطلع کنید. اگر دیابتتان خوب کنترل نشده باشد، می تواند عوارضی مانند نقائص هنگام تولد ایجاد کند. کنترل مناسب قند خون قبل از بارداری از چنین مشکلاتی و سقط جنین پیشگیری می کند. خطر صدمه رسیدن به چشم و بالا رفتن شدید قند خون نیز کم می شود.

کودکان و دیابت


وقتی مشخص می شود که یک کودک دیابت دارد، کل خانواده تحت تاثیر قرار می گیرند. والدین باید به کودک برای چک کردن قند خون، برنامه ریزی وعده ها، و تنظیم دوز انسولین کمک کنند. بیماری نیاز به نگهداری 24 ساعته دارد. پس باید برای مدسه و دیگر فعالیت ها نیز برنامه داشته باشید. با مدرسه کودک خود چک کنید که چه کسی اگر نیاز باشد می تواند به او انسولین تزریق کند.

کاری از گروه محتوای سالم باش