سالم باشیم

فشار خون

خانه/فشار خون

اين 6 عامل فشارتان را بالا مي برند

5 دوشنبه 2 آذر 1394
فشارخون بالا عبارت است از افزايش فشار وارده از جريان خون به ديواره رگ‌هاي خوني فشارخون بالا به نام قاتل خاموش هم خوانده مي‌شود.

فشارخون بالا عبارت است از افزايش فشار وارده از جريان خون به ديواره رگ‌هاي خوني فشارخون بالا به نام قاتل خاموش هم خوانده مي‌شود.

فشار خون اين قاتل خاموش در كمين چه كساني است؟ چون تا زماني كه آسيب جدي به بدن وارد نشده علامتي ندارد.
توجه كنيد كه فشارخون به طور طبيعي در اثر استرس و فعاليت بدني هم بالا مي‌رود اما فردي كه دچار بيماري فشارخون بالا است، به هنگام استراحت نيز فشارخوني بالاتر از حد طبيعي دارد.

استرس:

وقتي در وضعيتي فوق‌العاده مانند تغيير موقعيت، اضطراب و عصبانيت قرار مي‌گيريم، بدن ما فعاليت خود را با مجموعه‌‌اي از تغييرات سريع داخلي تنظيم مي‌كند كه يكي از مهم‌ترين آنها آزاد شدن هورمون آدرنالين از غدد فوق كليوي است كه با افزايش تعداد ضربان قلب و تنگ شدن عروق به كمك برخي ترشحات ديگر به بالا رفتن فشارخون منجر مي‌شود.

رژيم غذايي:

تحقيقات نشان مي‌دهد كه نمك از عوامل افزايش دهنده فشارخون است. مصرف نمكزياد از دوران كودكي پايه‌اي براي بالا رفتن فشارخون در سنين بالاتر مي‌شود. پس بهتر است ميزان نمك در غذاي روزانه كودك، به خصوص شيرخوار محدود و يا حذف شود و در دوران بزرگسالي هم به اندازه مناسب باشد.

سيگار:

سيگاربه دليل اينكه به آزاد شدن هورمون آدرنالين منجر مي‌شود موجب افزايش فشارخون مي‌شود.

سن بالاي 60 سال:

تحقيقات نشان مي‌دهد كه آسيب ديدن سلول‌هاي كليه، مهم‌ترين علت ابتلا به فشارخون در نوار سن است. بهترين راه جلوگيري از آسيب ديدن سلول‌هاي كليه، اصلاح رژيم غذايي و استفاده از ميوه‌ها و انواع سبزي‌ها و غلات و حبوبات است. 

چاقي:

فشارخون بالا در افراد چاق دو برابر افرادي است كه اضافه وزن ندارند يا وزن طبيعي دارند. افراد چاق و داراي اضافه وزن در صورتي كه رژيم غذايي خود را نيز تعديل نكنند، علاوه بر ابتلا به فشارخون بالا، در معرض انواع صدمات ناشي از فشارخون مانند سكته و بيماري‌هاي قلبي نيز قرار دارند. 

بيماري تصلب شرايين:

تصلب شرايين يا سختي عروق اصلي، پرفشاري مزمن خون است كه عامل شروع آن، آسيب به جدار داخلي عروق است كه به دنبال رسوب كلسيم و كلسترول در جدار عروق ايجاد مي‌شود.

 

منبع: بيتوته