سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

اين مواد غذايي كودكان را چاق مي كند

5 سه شنبه 23 شهريور 1395
امروزه، اكثر والدين نگران چاقي فرزندانشان مي‌باشند، اما در حقيقت، شيوه زندگي كه والدين براي بچه‌ها در نظر گرفته‌اند مسئول چاقي در كودكان مي‌باشد.

امروزه، اكثر والدين نگران چاقي فرزندانشان مي‌باشند، اما در حقيقت، شيوه زندگي كه والدين براي بچه‌ها در نظر گرفته‌اند مسئول چاقي در كودكان مي‌باشد.

 

غذاهاي گوشتي آماده و هات‌داگ 

كودكان غذاهايي مانند هات‌داگ، سوسيس دودي و انواع گوشت‌هاي فرآوري شده را دوست دارند. از طرفي اين نوع غذاهاي گوشتي آماده حاوي مواد سرطان‌زاي نيتريت و نيترات، رنگ‌هاي مصنوعي، چربي‌هاي اشباع، سديم (نمك) و مواد افزودني مي‌باشند. در تحقيق انجام شده، كودكاني كه 12 بار در ماه هات‌داگ مي‌خوردند، خطر ابتلا به كم‌خوني در آن‌ها افزايش يافته بود. غذاهاي بسته‌بندي شده و آماده كه داراي مواد گوشتي فرآوري شده مي‌باشند، حاوي روغن‌هاي هيدروژنه و چربي فراوان هستند. اين غذاهاي ناسالم اكثر اوقات، يك وعده غذايي اصلي كودكان را در بيرون از منزل تشكيل مي‌دهند.

آب‌ ميوه‌هاي مصنوعي و نوشيدني‌هاي طعم‌دار

كالري حاصل از آب‌ميوه‌هاي مصنوعي از شكر و كربوهيدرات موجود در آن‌ها تأمين مي‌شود. آب‌ميوه‌ها فاقد فيبر مي‌باشند، در حالي كه يك ميوه كامل سرشار از فيبر است. مصرف بيش از اندازه آب‌ميوه‌ها، ممكن است منجر به چاقي و پوسيدگي دندان‌ها شود. بهترين كار، تهيه آب‌ميوه از ميوه‌هاي فصل در منزل مي‌باشد. اهميت نوشيدن آب را براي كودكان بازگو كنيد و هميشه يك بطري كوچك آب همراه خود داشته باشند. اگر كودكان شما رغبتي به نوشيدن آب ساده ندارند، مي‌توانيد با افزودن چندين قطره از آب‌ميوه مورد علاقه آنان به آب ساده، آنان را به نوشيدن آب ترغيب كنيد. يكي ديگر از نوشيدني‌هاي سالم براي كودكان، شير كم‌چرب مي‌باشد كه سرشار از كلسيم، پروتئين و ويتامين A مي‌باشد.

پـيــتــزا

مواد تشكيل‌دهنده اكثر پيتزاها، سوسيس و كالباس مي‌باشد كه حاوي ماده سرطان‌زاي نيتريت و نيترات هستند. استفاده از پنير پيتزا به مقدار فراوان، سبب مي‌شود كه پيتزا كالري زيادي داشته باشد. بهتر است پيتزا را در منزل تهيه كنيد؛ از آرد سبوس‌دار براي تهيه خمير استفاده نماييد و به جاي استفاده از سوسيس و كالباس، از تكه‌هاي گوشت، مرغ، انواع سبزيجات و كمي پنير پيتزا استفاده نماييد و آن را در فر تهيه كنيد.

 

دونات‌ها

خوردن انواع دونات، علاوه بر بچه‌ها در نزد بزرگسالان نيز لذت‌بخش مي‌باشد، در حالي كه اين مواد غذايي هيچ‌گونه ارزش غذايي ندارند. دونات‌ها، حاوي چربي، شكر و مقادير زيادي اسيدهاي چرب ترانس مي‌باشند. برخي از بچه‌ها، دونات‌ها را به جاي صبحانه مي‌خورند، در حالي كه دونات نوعي دسر مي‌باشد و در وعده صبحانه، خوردن دسر مناسب نمي‌باشد! بهتر است آنان را به خوردن نان تست سبوس‌دار ترغيب كنيد تا در وعده صبحانه ميل كنند.

 

انـواع پاسـتيـل‌هـاي ژلـه‌اي و ميـــوه‌اي

اين مواد ژله‌اي حاوي مقادير زيادي شربت ذرت كه فروكتوز بالايي دارد و همچنين رنگ‌هاي مصنوعي مي‌باشند. اگر فرزندان شما، علاقه‌اي به خوردن ميوه ندارند، مي‌توانيد آن‌ها را به طرق مختلف به كودكان خود بدهيد، به طور مثال آن‌ها را فريزري كرده و سپس به كودكان بدهيد. مثلاً دانه‌هاي انگور، آلبالو و يا گيلاس و يا تكه‌هايي از ميوه‌هايي مانند هلو را فريزري كرده و سپس به كودكان بدهيد. ممكن است بچه‌ها اين ميوه‌هاي فريزري را دوست داشته باشند.

 

سيب‌زمينـي سرخ‌كرده

سيب‌زميني سرخ‌كرده، يكي ديگر از اسنك‌هاي مورد علاقه كودكان مي‌باشد، در حالي كه سيب‌زميني سرخ‌كرده حاوي چربي فراوان، كالري زياد و سديم (نمك) فراوان بوده و با روغن‌هاي هيدروژنه كه حاوي چربي‌هاي ترانس مي‌باشند، سرخ مي‌شوند. علاوه بر اين، تحقيقات نشان مي‌دهند مواد غذايي نشاسته‌اي مانند سيب‌زميني در حرارت بالا، مواد سرطان‌زا به نام «آكريل آميد» توليد مي‌كنند. مي‌توانيد به جاي سيب‌زميني سرخ‌كرده به كودكان خود، هويج و يا ساقه‌هاي نازك كرفس بدهيد. سيب‌زميني تنوري همراه با كمي روغن زيتون هم مي‌تواند يك ميان وعده سالم براي كودكان باشد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:67