سالم باشیم

بهداشت و درمان

خانه/بهداشت و درمان

ايدز و اقدامات لازم در درمان آن

5 يکشنبه 26 ارديبهشت 1395
در حال حاظر آمار زيادي از بيمار مبتلا به ايدز در كل دنيا گزارش شده است و احتمالا افراد زيادي به ويروس آن مبتلا هستند

ايدز

در حال حاظر آمار زيادي از بيمار مبتلا به ايدز در كل دنيا گزارش شده است و احتمالا افراد زيادي به ويروس آن مبتلا هستند. پيشرفت بيماري در 3مرحله خلاصه مي شود:

1. مثبت شدن سرم با ويروس ايدز، اما بدون علامت

2. علامت دار شدن ابتدايي با ويروس

3. ايدز

 

اقدامات لازم:

درمان دارويي به همراه ورزش و توصيه هاي غذايي به كار مي روند. عفونت هاي ناشي از ابتلا به ويروس ايدز بايد درمان شوند. در اين رااه داروهاي ضد ويروس، ضد باكتري و ضد سرطان و داروهاي مؤثر بر ئچدستگاه گوارش كاربرد دارند.

 

مطالبي پيرامون ورزش

تجويز ورزش بر اساس ميزان پيشرفت بيماري متفاوت است. براي مثال در جريان مرحله اول بيماري، متغيرهاي متابوليك در حد طبيعي هستند و لذا محدوديتي بر فرد اعمال نمي شود. در جريان مراحل دوم و سوم ظرفيت عملي بيمار كاهش مي يابد لذا ورزش هاي خاص با شدت كمتر توصيه مي شوند. مهم است كه ورزش را تا سر حد امكان زود شروع كنند تا سبب افزايش جمعيت سلول هاي CD4، تاخير ظهور علائم و افزايش قدرت و حجم عضلاني شود. اثرات مثبت ورزش هاي هوازي در عملكرد سيستم ايمني و رواني مردان هم جنس باز و داراي ويروس ايدز مشاهده شده است. بر اين اساس فعاليت در 70 تا80 درصد ميزان ضربان قلب حداكثر، سبب افزايش چشمگير در سلول هاي T كمك كننده/القا كننده و نيز سبب فعال شدن سلول هاي مهاري/ سيتوتوكسيك مي شوند، شدهن است. ورزش سبب كاهش نقصان ايمني سلولي در بيماران آلوده به ويروس ايدز مي شود.

اثر ورزش روي سيستم ايمني بدن احتمالا با پاسخ هاي آندوكرين به ورزش تنظيم مي شود كه در شدت هاي مختلف ورزشي، متفاوت هستند. ورزش سبب كاهش در ميزان انسولين پلاسما، افزايش غلظت گلوكاگون، و هورمون رشد مي شود. ميزان اين تغييرات با افزايش شدت با افزايش شدت ورزش بالاتر مي رود.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب ورزش و درمان بيماري ها/ برايان س. لوتلتز و ايگناسيو ريپول/ مترجم: دكتر فرزين حلبچي و دكتر مهران عسگري/ ناشر: اميد دانش/ ص:141