سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

انواع و اقسام برس ها

5 دوشنبه 20 مهر 1394
امروزه انواع جديدي از برس ها به نام برس هاي حرارتي وارد بازار شده است. اين برس ها جزء طبقه بندي اصلي برس ها قرار نمي گيرند. بلكه نسخه هاي جديد برس هستند كه در درون آن عنصر حرارتي به كار رفته تا كار برس و سشوار را همزمان انجام دهند و در وقت صرفه جويي كنند.

به طور كلي مي توان برس ها را به پنج دسته تقسيم كرد كه هركدام براي هدف و منظور ويژه اي طراحي شده اند. براي اينكه بهترين گزينه را در انتخاب برس داشته باشيم، لازم است انواع برس را بشناسيم.

برس تونلي

اين برس را بخاطر مجراهاي باز و V شكل آن تونلي مي نامند. اين مجراهاي باز به جريان هوا اجازه عبور مي دهند. در نتيجه هواي گرم سشوار در لابه لاي مو به گردش درآمده و خود را به ريشه مو مي رساند و باعث افزايش سرعت در امر خشك شدن مو و انبوه به نظر آمدن آن مي شود. اين برس بخاطر فاصله زياد سوزن هايش براي گره گشايي از مو نيز انتخاب مناسبي است.

برس كوسن دار

اين برس داراي يك پايه كوسن دار پلاستيكي است كه سوزن هاي برس روي آن سوار شده است. عموماً به پايه اين نوع برس ها كمي انحنا داده مي شود. از اين برس براي صاف و هموار كردن موها (بدون حجم دادن) استفاده مي شود. در صورت استفاده از سوزن هاي فلزي بهتر است نوك سوزن ها، به توپي هاي پلاستيكي ختم شوند تا موجب خراش پوست سر و شكستگي مو نشوند.

برس پدالي

اين برس تا حدودي شبيه برس كوسن دار است. وجه تمايز آن در نوع كوسن، اندازه و شكل آن است و نسبت به برس كوسن دار، بزرگ تر و پهن تر است. مورد استفاده آن بيشتر موهاي بلند و انبوه است، اما اندازه هاي كوچكتر آن براي موي كوتاه و متوسط هم مي تواند به كار برده شود.

برس هاي مدور

همانطور كه از نام آن پيداست اين برس به صورت مدور يا لوله اي است، يعني سوزن هاي آن پيرامون يك ميله استوانه اي شكل سوار شده و بيرون آمده است.

نكته مهمي كه بايد در مورد اين نوع برس ها گفته شود آن است كه برخلاف آنچه به نظر مي آيد اين برس تنها براي فر كردن مو كاربرد ندارد. بلكه با انتخاب نوع مناسب از اين برس ها مي توان به مدل دلخواه مو دست يافت، مثلاً براي دستيابي به موي راست و ايستاده از برس هايي كه سوزن هاي آن از هم فاصله زيادي دارند و براي صاف كردن موها از برس هاي متراكم تر استفاده مي شود. توجه داشته باشيد كه هرچه قطر برس بيشتر باشد مو صاف تر مي شود پس براي دستيابي به فر بايد از برس هايي با قطر كمتر استفاده كرد.

برس هاي حرارتي

امروزه انواع جديدي از برس ها به نام برس هاي حرارتي وارد بازار شده است. اين برس ها جزء طبقه بندي اصلي برس ها قرار نمي گيرند. بلكه نسخه هاي جديد برس هستند كه در درون آن عنصر حرارتي به كار رفته تا كار برس و سشوار را همزمان انجام دهند و در وقت صرفه جويي كنند.

برس هاي حرارتي معمولاً از نوع مدور هستند اما انواع تونلي و مدل دهنده ي آن نيز در بازار ديده مي شود. اگر شما جزء افرادي هستيد كه موي آسيب ديده دارند، به شما اكيداً توصيه مي كنيم كه از برس هاي حرارتي استفاده نكنيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب فرهنگ زيبايي و درماني پوست و مو/ مهدي ضيايي/ ناشر: عصر جوان/ ص110