سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

انواع مو و مراقبت صحيح 2

5 چهار شنبه 29 مهر 1394
بسياري از كساني كه مو هاي پرپشت دارند از خشكي مو و خارش و پوسته، پوسته شدن پوست سر شكايت مي كنند. اين مشكل اغلب بر اثر شست وشوي ناكافي به وجود مي آيد.

موهاي پر پشت

بسياري از كساني كه مو هاي پرپشت دارند از خشكي مو و خارش و پوسته، پوسته شدن پوست سر شكايت مي كنند. اين مشكل اغلب بر اثر شست وشوي ناكافي به وجود مي آيد. مقدار كمي از شامپو روي پوست سر باقي مي ماند كه باعث خشكي و خارش مي شود. بعد از شامپو زدن، موي سر را به مدت طولاني با آب بشوييد تا با اين مشكل مواجه نشويد.

در مورد اين موهاي پرپشت به اين نكات نيز توجه كنيد:

مو را كوتاه يا بلند نگه داريد. با كوتاه كردن، مو هاي پرپشت را در كنترل داريم. وزن موهاي بلند نيز باعث مي شود كه آن ها به طرف پايين نگه داشته شوند. اما اگر طول موها متوسط باشد در پايين به هم گره مي خورند.

مو را به صورت طبقه طبقه كوتاه كنيد تا به هم گره نخورند. به علاوه، آن ها را بيش از اندازه كوتاه نكنيد، زيرا حجم مو زيادتر نشان داده مي شود.

اگر مو را رنگ مي كنيد، رنگ هاي نيمه دائمي را انتخاب كنيد. زيرا در مقايسه با مواد دكلره يا رنگ هاي دائمي اثر پرپشت كنندگي كم تري دارند.

موها مجعد

يكي از بزرگ ترين مشكلات افرادي كه موي مجعد دارند، درخشندگي كم موهاست. موي مجعد سطحي ناصاف دارد كه درخشندگي را به خوبي منعكس نمي كند. به همين علت هرچه مو فرتر يا مجعدتر باشد، كدرتر به نظر مي رسد.

براي رفع اين مشكل اين نكات را رعايت كنيد:

از نرم كننده و مرطوب كننده اي استفاده كنيد كه به صاف شدن مو كمك مي كند. اين كار باعث مي شود تا مو نور را بيشتر منعكس كند.

در حمام از شانه اي استفاده كنيد كه ماده حالت دهنده را به طور يكسان به همه مو ها برساند. (در صورت نداشتن ريزش)

به آرايشگاه هايي مراجعه كنيد كه خدمات ويژه شفاف كردن مو ارائه مي دهند. (در صورت نداشتن ريزش)

بعد از شست و شو، موها را به آرامي با يك حوله ضخيم كه آب را به خوبي جذب مي كند خشك كنيد.

موهاي صاف (لخت)

متاسفانه موي صاف روي پوست سر مي خوابد. به همين سبب بيشتر در معرض چربي پوست قرار مي گيرد. براي جلوگيري از چرب شدن پوست سر، هر روز از يك شامپو ملايم كه باعث تحريك چربي پوست نشود و هفته اي يك بار از كرم تقويت كننده مخصوص استفاده كنيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب فرهنگ زيبايي و درماني پوست و مو/ مهدي ضيائي/ ناشر: عصرجوان/ ص105